Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yeni ABD stratejisi: Taliban ile barış müzakerelerine destek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Afganistan’ın başkenti Kabil’e kısa süreli bir ziyarette bulundu. Ziyaretinin ABD yönetiminin stratejisinin ABD’nin aktif askeri rolünü sürdürmesine dayalı olduğunu ortaya çıkardığını söyleyen Pompeo, Taliban direnişçilerine karşı savaş ile ilgili olarak “Bilfiil meyvelerini alıyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin Taliban ile barış görüşmelerine başlama çabalarına destek olma söz verdi ve ABD’nin müzakerelere yeninden katılacağını vurguladı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Pompeo, Gani’nin geçtiğimiz ay tek taraflı ateşkes ilan ederek başlattığı barış sürecine Washington’un katılımının altını çizdi. Taliban bu süreçte, ülke çapında 17 yıllık savaşın sona ereceği umutlarını güçlendiren üç günlük bir ateşkes kararı vermişti.

Bununla birlikte Pompeo, ABD’nin müzakereleri “kolaylaştırmaya” hazır olduğunu fakat, söz konusu müzakerelere öncülük etmesi ve müzakereleri yürütmesi gerekenin Afganlar olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı, Haziran ayındaki ateşkes sırasında söylediklerini yinelemedi. Pompeo o sıra yaptığı açıklamada, “ABD yönetiminin, Afganistan’daki ABD kuvvetlerinin geleceği de dahil olmak üzere isyancıları ilgilendiren çeşitli konuları tartışmaya hazır olduğunu” ifade etmişti.

Taliban’ın müzakere sürecinin başlaması ile ilgili başlıca taleplerinden biri, tüm yabancı birliklerin ülkeden ayrılması.

Pompeo, ABD yetkililerinin ve Afgan halkının ateşkes hakkında “çok heyecanlı” olduğunu kaydetti.

“Birçok Taliban unsurunun artık askeri olarak kazanamayacaklarını farkettiğine” dikkati çeken Pompeo, “Bundan dolayı Washington’un dramatik tavizler vermek zorunda kalmadan barış sürecine katılma fikrine ikna olmuş olabilirler” diyerek sözlerini sürdürdü.

Washington Post Gazetesi’nin haberine göre Pompeo, “Afgan halkı artık savaşla ilgilenmedikleri gibi bölge ve tüm dünya da burada olanlardan bıkmış durumda” dedi.

Pompeo, ABD’nin askeri müdahaleyi artırma stratejisinin Taliban’a net bir mesaj verdiğini söylerken, Taliban, Gani’nin teklif ettiği ateşkesi reddederek kırsal alanlardaki stratejik bölgelerde yeniden şiddetli saldırılara başlamıştı.

Pompeo, NATO zirvesi toplantısı için Brüksel’i de ziyaret etmesi planlanan gezisine gitmeden önce Kabil’in kuzeyindeki Bagram Hava Üssü’nde ABD birlikleriyle bir araya geldi. Pompeo’nun Afganistan’daki yabancı asker sayısının gelecekteki durumu ve katılım düzeylerini tartışması bekleniyor.

Pompeo, Dışişleri Bakanı olarak ülkeye yaptığı ilk ziyarette, üst düzey Afgan ve ABD yetkilileri ile görüşmelerde bulundu.

Gani ise ABD’nin Afganistan’a karşı olan yükümlüklerini sürdürdüğü için Pompeo’ya teşekkür ederek, önümüzdeki aylarda özgür ve adil seçimler yapmaya söz verdi.

Parlamento seçimlerinin Ekim ayında, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ise gelecek yıl yapılması planlanırken, Gani’nin ikinci dönem cumhurbaşkanlığı için aday olması bekleniyor.

Bu arada, dün, ülkenin doğusundaki Celalabad kentinde meydana gelen bir intihar saldırısında, aralarında çocukların da bulunduğu 12 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı DEAŞ üstlendi.

İntihar bombacısı kendini bir benzin istasyonunun yakınında patlattı. Patlama büyük bir yangının çıkmasına sebep olurken, iki Afgan istihbarat görevlisi ve aralarında çocukların da olduğu 10 kişi hayatını kaybetti.

Eyalet Meclisi üyelerinden Sohrab Kadiri, “Kurbanların çoğu, intihar bombacısının bulunduğu yerin yakınlarındaki bir oto yıkama merkezinde çalışan çocuklar” dedi.

Yetkililer, naaşları parçalanmış olan çocukları tanımlamaya çalıştıklarını söylediler.

Patlama sekiz otomobilin yanmasına yol açtı. DEAŞ terör örgütü saldırıyı üstlendi. Örgütten yapılan açıklamada, intihar saldırısının Nangarhar’daki Celalabad kentinde, Afgan istihbaratından bir grubu hedef aldığı belirtildi.

Ülkenin doğusundaki Nangarhar vilayetinin başkenti Celalabad şehrindeki Sağlık Bakanlığı sözcüsü İnamullah Mihail, beş kişinin hastaneye kaldırıldığını belirtti.