Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yeni iddialar, Sarkozy’nin kanuni engellerini artıracak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, avukatı Thierry Herzog ve Yargıtay hakimi olan Gilbert Azibert telefon görüşmeleri kayıtlarının ortaya çıkmasıyla birlikte savcılığın “yolsuzluk” ve “görevi kötüye kullanma” suçlamaları için hakim karşısına çıkacak.

Fransız Le Monde gazetesinin haberine göre, Herzog ve Gilbert Azibert mesleki gizlilik ihlali nedeniyle yargılanacak. Karar 26 Mart’ta soruşturma hakimleri tarafından imzalandı.

Sarkozy, kozmetik devi L’Oreal grubunun varisi Liliane Bettencourt’tan yasadışı şekilde para almakla suçlandığı davadan 2013 yılında aklandıktan sonra ortaya çıkan telefon kayıtları ile birlikte Azibert’ten gizli bilgi almaya çalışmakla suçlanıyor.

Sarkozy geçtiğimiz hafta, 2007 seçiminde dönemin Libya lideri Muammer Kaddafi’den usulsüz mali destek aldığı iddialarıyla ilgili soruşturma çerçevesinde gözaltına alınmıştı. Araştırmacılar Sarkozy ve avukatının sahte kimliklerle alınan telefon numaralarıyla iletişim kurduklarını açıkladı. Yargıtay uzun süren bir yargı savaşından sonra Mart 2016’daki telefon kayıtlarını onayladı.

2017’nin başlarında Sarkozy’nin 2012 yılındaki seçim kampanyası için 13 kişiye rüşvet verdiği ortaya çıkmıştı.

İngiliz yargısı dün Libya’nın 2007 yılında eski Cumhurbaşkanı Sarkozy seçim kampanyasının finanse edilmesine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan Cezayir kökenli Fransız iş adamı Alexander el Cevheri’nin sağlık nedenlerinden dolayı kefaletle yeniden serbest bırakıldığını açıkladı.

Yargıç Emma Arbuthnot dün, geçen Cuma günü Londra’daki Westminster Mahkemesi’nde gerçekleşen duruşmanın ardından Cevheri’nin 1.14 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldığını açıkladı. Açıklamada, sağlık problemlerinden dolayı haftalık değerlendirme yapılacağı da bildirildi. Cevheri’ye yakın bir kaynak AFP’ye verdiği demeçte Cevheri’nin kalp rahatsızlığı nedeniyle Perşembe günü ameliyat olması gerektiğini söyledi.

İsviçre’de yaşayan Cevheri’nin ismi Muammer Kaddafi rejiminde kaçakçılık konusuyla ortaya çıktı ve Eylül 2016’da soruşturmacıların çağrısında yanıt vermedi.

O dönem içinde Paris’teki soruşturma hakimlerinin, Libya finansmanı hakkında birkaç tanık ve şüpheler dışında kesin kanıtları yoktu. Cevheri bir milyon Pound ödeyerek ilk defa kefaletle serbest bırakıldı. Ancak yine Şubat ayı sonlarında tutuklama öncesi gözaltına alındıktan sonra Cevheri’nin avukatı sağlık nedenlerini gerekçe göstererek kefaletle serbest bırakılmasını talep etti. Kefalete ek olarak Cevheri, elektronik bileklik takmak zorunda.

İngiliz makamlarının 9 Temmuz’da iadesini Fransa’ya istemesi bekleniyor.