Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yeni Rus uçağı askeri uyduları devre dışı bırakacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya tarafından geliştirilme aşamasında olan yeni bir uçak, askeri uyduları devre dışı bırakmasının yanı sıra düşman hattındaki iletişimi de kesebilecek özelliklere sahip olacak.

Rusya Savunma Sanayi Kompleksi’nden kaynaklar, Moskova’nın savaş süreçlerinde askeri uyduları bozabilecek yeni bir karma uçak geliştirdiğini duyurdu. Uçağın ayrıca düşmanın deniz, hava ve kara kuvvetlerinin aralarında irtibat kurmasını engelleme donanımına da sahip olduğu belirtildi.

Sputnik’in bugün aktardığı bilgiye göre jammer uçak üzerindeki çalışmalar hâlihazırda devam ediyor. Yeni uçak, Rusya Uzay Kuvvetleri’ndeki IL-22PP “Porubshchik” tipi uçağın yerini alacak. Söz konusu yeni uçakta yer alan ekipmanlar havadaki, denizdeki ve karadaki hedeflere ait radyo sinyallerini engelleyebilecek, navigasyon ve radyo iletişimini sağlayan düşman uydularını devre dışı bırakabilecek.

Yapılan açıklamada, “Uçağın tasarımı hazır. Yakın gelecekte uygun deneysel tasarım çalışmaları da başlayacak” ifadelerine yer verildi.

Kaynakların verdiği bilgiye göre yeni uçağa Porubshchik-2 ismi verilecek. Ancak uçağın Uzay Kuvvetleri’nde farklı bir isim verilmesi olasılığı olduğu kaydediliyor.

Kaynağın verdiği bilgiye göre hâlihazırda 3 adet IL-22 tipi jammer uçak mevcut. Yapılan açıklamalar Porubshchik tipi ilk serinin boyutunun küçük olacağı yönünde. Rusya’da henüz söz konusu uçağı üretime geçirebilecek şartlar oluşmadığı kaydediliyor.