Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yeni Yemen Başbakanı Abdulmelik yeni projelerle kolları sıvadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yeni Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik, önümüzdeki dönemde çalışma programına ilişkin yaptığı açıklamasında, önceliklerinin; idari ve ekonomik alanlarda hükümetin performansını düzeltmek ve ülke hizmetlerini iyileştirmek olduğunu vurguladı.

Yemen Devlet Televizyonu’nun haberine göre Abdulmelik, Riyad’dan döndükten sonra fırtınadan hasar gören el-Mehre bölgesine giderek büyük yıkımı gözlemledi. Abdülmelik Riyad’da Batılı büyükelçilerle yaptığı görüşmede Husilerle barış sağlanabilmesi için BM 2216 sayılı kararın uygulanması gerektiğini belirtti.

Yemen kaynaklarına göre yeni Başbakanın bakanlarıyla birlikte iktisadi ve siyasi konularda geçici başkent Aden’de dizginleri ele geçireceği konusunda iyimserlik hakim.

Abdulmelik, hükümetinin önümüzdeki dönemde, devlet kurumlarının idari, mali ve ekonomik sistemini yeniden yapılandırmak ve denetim kurumlarını tüm alanlarda aktif hale getirmek için yoğunlaşacağını ve böylece Yemen’deki bu zor şartlar altında devlet araçlarının yeniden yapılandırmaya çalışacağını belirtti. Başbakan şöyle dedi: “Hükümet öncelikli olan konuları belirleyerek ekonomi ve idaredeki bozuklukları iyileştirmeye çalışacak.”

Başbakan “Hükümet vatandaşa yakın olacak ve alt yapı gibi temel hizmetleri sağlamaya ve geliştirmeye çalışacak” dedi. Başbakan, iktisadi yapıda büyük sorunlar olduğunu itiraf ederek yerel üretimde yüzde 40 oranında daralma olduğunu, petrol üretiminde ise yüzde 10 oranında azalma olduğunu belirtti. Başbakan ayrıca en alt en üst seviyeye kadar devlet kurumlarında sıkıntılar olduğunu da kabul etti.

Başbakan, önümüzdeki dönemde ülke gelirlerini kamu yararı doğrultusunda kontrol etme sözü verdi. Bir sonraki aşamanın yeterlilik ve uzmanlık gerektiğini vurgularken “bakanların ve yetkililerin yeterlilik ve verimliliklerinin de değerlendirilmesi gerekir” dedi.

Ülkesinin zor şartlardan geçtiğini vurgulayan Başbakan, mevcut imkanların gözden geçirilmesi gerektiğine işaret etti. Bunun için herkesin omuz omuza vererek saflarını sıklaştırması zorunluluğunu vurgulayan Başbakan, elektrik, su, yol gibi temel ihtiyaçlardaki durumun değiştirilmesi gerektiğini ifade etti ve “ Hükümet halktan ve gerçeklikten kopuk olmamalıdır” dedi.

Devletin mali ve ekonomik sistemini çökertmekle suçladığı Husiler hakkında Başbakan : “Finansal ve ekonomik sistemin çöküşünün sebebi, Yemen halkına karşı savaşlarını finanse etmek için devlet kurum ve limanlarının kaynaklarını sömüren darbecilerdir” dedi.

Muin Abdulmelik dün ABD Yemen Büyükelçisi Matthew Toler ile yaptığı görüşmeye atıfta bulunarak ABD’nin meşru Yemen hükümetini desteklemesi ve barışın sağlanması için yaptığı çabaları övdü.

Başbakan hükümetin iktisadi, hizmet ve istikrar konularına önem vereceğine söylerken Suud- BAE liderliğindeki Koalisyon diğer taraftan ABD’nin yardımlarıyla hükümetin yeniden yapılandırılması üzerine odaklanması gerektiğini vurguladı. Yemen Sebe Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Abdulmelik, Luban kasırgasının sebep olduğu taşkın ve yıkımlar sebebiyle hükümetin öncekinden iki kat daha fazla çalışması gerektiğini ifade etti.

Dün Riyad’da yapılan toplantıda Başbakan Abdulmelik Yemen Hollanda Büyükelçisi Arma Maire’yle de görüştü. Hollanda’nın Yemen’in yeniden inşası yolunda yerel proje ve sivil girişimleri desteklemelerinden dolayı övgüde bulundu. Başbakan Husi darbeci milislerin arkalarında bıraktığı yıkıntıyı yeniden imar etmek için Hollanda’nın desteğini beklediklerini söyledi.