Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yeni Zelanda, diğer ülkelerden çıkartılan Rus diplomatların topraklarına girmesini yasakladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern bugün yaptığı açıklamada diğer ülkelerden sınırdışı edilen Rus diplomatların ülkesine girmesine izin vermeyeceğini duyurdu ve İngiltere topraklarındaki eski Rus ajanına yapılan saldırıdan Rusya’yı sorumlu tuttu. İngiltere kısa bir süre önce 23 Rus diplomatı casus olduklarını iddia ederek sınırdışı etmişti. Rusya ise buna 23 İngiliz diplomatı sınırdışı ederek cevap verdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un mayıs ayına kadar Rusya’ya yapılması planlanan ziyaretlerin yaşanan casus krizine rağmen devam edeceği yönünde karar aldığını bildirdi.

Le Drian, RTL radyosuna verdiği demeçte “Biz Moskova ile açık bir diyalog yapılmasını istiyoruz. Diyalog yapmaktan zarar gelmez. Bu diyalog gereklidir. Biz Moskova’dan uluslararası hukuka saygı göstermesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD, Avrupa Birliği, NATO ve Batılı birçok ülke100’den fazla diplomatı ülkelerinden uzaklaştırdı.

Yeni Zelanda ise yaptığı açıklamada ülkedeki Rus Büyükelçiliği’nde hükümet tarafından sınır dışı edilmesi gereken hiçbir Rus casusu bulunmadığını ifade etti.

Ardern, müttefiklerinden sınırdışı edilen diplomatların isimlerini isteyeceğini ve ülkeye seyahat yasağı koyacağını söyledi. Ardern açıklamasında “Diğer ülkelerde diplomatik statülerine uymayan faaliyetlerde bulunanların Yeni Zelanda’ya girmesine izin verilmeyecek” ifadesini kullandı.

Bazı siyasetçiler Ardern’i Rusya’ya karşı daha sıkı bir politika uygulamamakla itham etti.

Analistler, hiçbir Rusu sınırdışı etmeyen Ardern’in bu tutumunun ilk büyük uluslararası hatası olduğu görüşünde.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters dün yaptığı açıklamada Rusya’nın Yeni Zelanda’ya yönelik casusluk faaliyetlerinin yurtdışından yapıldığını bildirdi.