Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yeni Zelenda’dan Manus Adası çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, selefinin Papua Yeni Gine’nin Manus Adası’da Avustralya’nın 150 kişilik bir sığınma merkezi kurması teklifini yineledi.

Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde gazetecilere demeç veren Başbakan Ardern, “Herkesin bu durum karşısında aynı şekilde davranacağı ve insanlığa sırtını dönmeyeceğine inanıyorum” dedi. Pazar günü Avustralya’ya gidecek olan Ardern, Avustralyalı mevkidaşı Malcolm Turnbull ile yapacağı görüşmede konuyu gündeme getireceğini belirtti.

2013 yılında dönemin Yeni Zelanda Başbakanı John Key, mülteci kabul programı kapsamında ülkeye giriş yapmak isteyenlerin talepleri değerlendirilene kadar sığınmaları için Avustralya’nın sahil kesimlerinde 150 kişilik sığınma merkezi açılması teklifinde bulunmuştu.

Yeni Zelanda Başbakanlık Sözcüsü Alman Haber Ajansı’na (DPA) yaptığı açıklamada, Avustralya bugüne kadar bu yerleri kullanmadı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) aracılığı ile buralar yeniden mültecilerin kullanımı için tahsis edildiğini belirtti.

Öte yandan, BM, Avustralya’ya Manos Adası’ndaki insani durum için bir acil önlem çağrısında bulundu. Salı günü kapatılan gözaltı merkezindeki 600 mülteci, Papua Yeni Mahkemesi’nin Anayasaya aykırı olduğuna karar vermesinin ardından merkezi terk etmeyi reddettiler.

Mülteciler barınakları taşımayı reddetti

Yetkililer, mültecilerin adanın merkezinde bulunan ve bazıları henüz hazır olmayan geçici tesislere geçmesini talep etti. Ancak mülteciler, merkezde kurulan barınaklara taşınmayı, halkın kendilerine saldıracağı gerekçesiyle reddettiler.
Bununla birlikte Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop yaptığı açıklamada, sığınmacıların gözlem merkezinde kalmalarının ‘mantıksız’ olduğunu söyledi. Ancak bununla birlikte sığınmacıların kampı terk etmeleri halinde güvenliklerinin sağlanması konusunda güvence verilemediğini de belirtti.

UNHCR yaptığı açıklamada, çalışanlarının ayrılışlarından bu yana, tıbbi destek ve güvenliğin bulunmadığı merkezdeki insani krize son verilmesi talebinde bulundu.

Güvenlik, ülke dışına kadar sağlanır

UNHCR, Papua Yeni Gine yönetimiyle birlikte çalışan Avustralya hükümetinden gerilimin düşürülmesi ve durumun istikrara kavuşturulmasını istedi. Açıklamada, “Avustralya’nın, Papua Yeni Gine’ye gelen kişilerin güvenliğine karşı sorumluluğu ülke dışına çıkana kadar devam eder” ifadeleri yer aldı.