Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yerel seçimler, muhalefet ve Maduro arasındaki krizi derinleştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela’da gerçekleştirilen son eyalet seçimlerinde, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun partisi Birleşik Sosyalist Parti (PSUV) ile Venezuela’da sağ muhalefet koalisyonu Demokratik Birlik Masası (MUD) arasındaki uçurumu derinleştirdi. 23 eyaletin 17’sinde Başkan Maduro partisi PSUV kazandı.

Muhalefet, seçimlerde hile yapıldığını iddia etti. Maduro, yerel seçimlerde yerel ve uluslararası alanda büyük bir zafer kazandığını açıklarken, MUD seçim kampanyası Direktörü Gerardo Blyde, sonucu kabul etmeyerek, ülkeyi bekleyen sıkıntılara dikkat çekti. Muhalefetin ağır darbe aldığı seçimler, Maduro’un konumunu daha da sağlamlaştırdı. Aylar süren kanlı gösteriler bile Maduro’yu düşüremedi.

Analistler, Hugo Chavez taraftarlarının Maduro’ya seçimlerde ezici bir zafer kazanmasını sağladığını ve muhalefetin seçimlere katılma isteksizliğinin, 3 milyon oy kaybetmesine sebep olduğunu düşünüyorlar.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro ise, oylamanın Kurucu Meclis’in tanınması için pratik olacağı ve en ciddi muhaliflerinin bile meclisin meşruiyetini kabul etmek zorunda kalacağı açıklamasında bulundu.

Blyde: Venezuela demokrasisine darbe vuruldu

Öte yandan, Gerardo Blyde düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçları konusunda ciddi şüphelerin olduğunu belirtti. Blyde, Başkan Maduro’yu, petrol fiyatlarının düşmesiyle devlet kurumlarını kontrol altına alarak, Venezuela demokrasisine darbe vurmakla suçladı.

Seçim öncesi kamuoyu yoklamaları, muhalefetin seçimlerde 11 ila 18 eyaletin yönetimini elde edeceğini göstermesine rağmen başarısız olma nedenlerinin usulsüz ve hileli seçim sisteminden kaynaklandığını söyleyen Blyde, Ulusal Seçim Konseyi’nin (CNE) en az 300 seçim merkezinin yerinin seçimlere 72 saat kala değiştirildiğini vurguladı. Diğer yandan, ülke çapında seçimlere katılım oranı ise yüzde 61 oldu.

Muhaliflerin Devlet Başkanı Maduro’nun devrilmesi için aylardır sürdürdüğü kanlı gösterilerin ardından, yapılan bu seçimler hem Maduro hem de muhalefet için bir sınav niteliği taşıyordu.

Öte yandan, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) yapılan açıklamada, Venezuela’nın ekonomik, insani ve siyasi krizden etkilenmeye devam ettiğini ve herhangi bir çözümün getirilmediğini belirtti. Venezuela ekonomisinin yıl sonunda 2014’teki durumundan yüzde 35 daha düşük olacak. IMF, ülkedeki enflasyonda aşırı yükselişlerin yaşanabileceği yönünde uyardı bulundu.

Mülteciler ekonomik baskı oluşturacak

Batı Yarımküre Departmanı Direktörü yardımcısı Robert Reinhack, Venezuela’dan gelen mülteciler krizin üzücü bir parçası ve bu son derece tehlikeli bir durum, açıklamasında bulundu. Reinhack, mültecilerin, komşu ülkelerdeki sosyal hizmetlerde ekonomik baskı oluşturduklarını belirtti. Kolombiya hükümetinin elinden geleni yaptığını vurgulayan Reinhack, ancak bunun zorlayıcı bir hal aldığını ifade etti. Reinhack, Kolombiya’ya yarım milyondan fazla Venezuelalı mültecinin gelmesi durumunda, hükümetin pek çok sorunla karşı karşıya kalacağını belirtti.