Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya yönelik şiddeti arttı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah/Kifah Zebun

Kalabalık yerleşimci grupları Yahudi bayramlarını avlusunda kutlamak amacıyla Mescid-i Aksa’ya baskın gerçekleştirdi. Yerleşimciler, aralıklarla gruplar halinde İsrailli güvenlik görevlileri tarafından sıkı bir şekilde korunan Mescid-i Aksa’ya akın etti.

Ürdün Vakıflar ve İslami İşler Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Sözcüsü Firas Dibs yaptığı yazılı açıklamada, Mescid-i Aksa’nın güneybatı bölgesindeki Fas (El-Meğaribe) Kapısı’ndan giren 260 fanatik Yahudi’nin Harem-i Şerif’e baskın düzenlediğini belirtti. Talmud’dan dua ve şarkılar okunarak gerçekleştirilen saldırı Müslümanları ve muhafızları provoke etti, çatışmalar yaşandı. Dibs, Fanatik Yahudilerin İsrail polisi eşliğinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kere Mescid-i Aksa’nın güneybatı duvarındaki El-Meğaribe Kapısı’ndan Harem-i Şerif’in avlusuna girdiğini ifade etti. Ayrıca işgal güçleri tarafından caminin avlularında çok sayıda Müslüman ve muhafızın gözaltına alındığını bildirdi. Dibs ayrıca caminin içerisinde gerilimin arttığı uyarısında bulundu.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya, muhafızlarına ve Vakıflar İdaresi çalışanlarına karşı art niyetler nedeniyle tamamen silahla donatılmış durumda olması, camideki Müslüman varlığına duyulan nefretin büyüklüğünü ortaya koydu. Yahudi radikallerin cami içinde eşi benzeri görülmemiş bir askeri kalabalığın içine serpiştirilmiş saldırıların üzerini örtmesi çok uzak bir ihtimal.”

Vakıflar İdaresi bugün gerçekleştirilen saldırıları teyit etti. İdarenin açıklamasında “İsrail polisi kendi kuvvetlerinin varlığının kabul edilemez olduğunu, Müslümanları provoke ettiğini, krize neden olacağını anlamalı” cümlelerine yer verdi. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, radikal Yahudilerin bayramlarını kutlamak için Mescid-i Aksa’nın avlusuna gerçekleştirilen baskınların kabul edilemez olduğunu ve hemen son verilmesi gerektiğini duyurdu.

Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’da ibadet etmekten kaçınmaları gerekiyor. Mevcut düzene göre yabancılar için planlanan ziyaret programı kapsamında yerleşimcilerin az sayılı gruplar halinde ziyarette bulunmasına izin veriliyor. Ancak herhangi bir sini ritüel gerçekleştirmelerine müsaade edilmiyor. Ancak bayramlarda bu durum suiistimal edilerek dualar eşliğinde Mescid-i Aksa’ya baskınlar gerçekleştiriyor.

Bu ve benzeri saldırılar bölgede sürekli olarak çatışmalar yaşanmasına neden oluyor ve çatışmalar kısa süre içinde şiddetleniyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Filistinliler, İsrail’in Mescid-i Aksa’yı zaman ve mekân olarak bölmeyi planladığı görüşünde. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, birkaç gün önce yaptığı konuşmada bu konuya yer verdi.

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanı Şeyh Yusuf Edis konuya dair yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Fanatik Yahudilerin Müslümanların kutsallarına yönelik baskınları bölgeyi dini ve siyasi olarak büyük bir gerilime sürüklüyor. Bu durum tüm bölgeyi dini ve milliyetçi bir öfkeye çekiyor.”

Şeyh Edis, fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa ve Harem-i İbrahim’e yönelik baskınlarını, “Milyonlarca Müslümanın duygularını tetikleyen tehlikeli bir gerilim” olarak niteledi.

Edis, uluslararası topluma, genelde kültürel miras ve din işleriyle ilgili kurumlara özelde ise UNESCO’ya Kudüs, Mescid-i Aksa ve Mescid-i İbrahim hakkında uygulanması gereken kararları alma çağrısında bulundu.

Çarşamba günü başlayacak olan Yahudilerin en kutsal günü Yom Kippur (Kefaret Günü) ve ardından bir hafta sürecek olan Sukot Bayramı (Çardakların Festivali) münasebetiyle radikal Yahudiler sık sık ‘Tapınak Tepesi’ olarak isimlendirdikleri Mescid-i Aksa’ya yönelik baskın çağrısı yapıyor.

Ulusal ve İslami güçler de Kudüs ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki halkı, Mescid-i Aksa’ya gitmeye ve yerleşimcilerin saldırılarına karşı durmaya çağırıyor.