Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yermuk Mülteci Kampı’ndaki 6 bin sivil bombardıman ve çatışma arasında sıkıştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şam’ın güneyindeki Yermuk Mülteci Kampı’ndaki Filistinli kaynaklar, Kamp’taki 6 bin sivilin şiddetli bombardıman nedeniyle muhalif güçlerin kontrolü altındaki bölgelere gidemediklerini duyurdu. Kaynaklar, sivillerin rejim ve DEAŞ arasında yaşanan çatışma ve rejimin hava saldırıları arasında sıkıştığını aktardı.

Rejimin DEAŞ’ı bölgeden çıkartmak amacıyla yürüttüğü saldırılar dördüncü gün de devam ederken Yermuk Mülteci Kampı’ndaki Suriye Masir Topluluğu Başkanı Eymen Ebu Haşim, Şarku’l Avsat’a konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Yermuk Kampı’nda 6 bin Filistinli mülteci sıkışıp kaldı”

Yermuk Mülteci Kampı’nda 6 bin Filistinli mülteci olduğunu belirten Haşim, bu sivillerin 18 Nisan’dan bu yana acımasızca yürütülen bombardımanın ortasında sıkışıp kaldıklarını söyledi.

Haşim, “Rejim, sivillerin barındığı henüz tahrip olmayan diğer mahallelere de saldırıyor” diyerek Filistin Kültür Merkezi’ne ek olarak iki gün önce Kamp’ta sağlam son hastaneleri olan Filistin Hastanesi’nin de bombalandığı bilgisini verdi.

“Bugün siviller Kamp’tan Babila, Beyt Sahim ve Yelda’ya gitmek istiyor. Ancak rejim bombalamayı aralıksız sürdürerek onlara kaçma fırsatı vermiyor” diyen Haşim saatler sürecek bir ateşkese ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

UNRWA kamptaki siviller konusunda endişeli

Yermuk’a yönelik şiddetli saldırılar insani yardım kuruluşlarında da endişelere yol açtı.

Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı (UNRWA) tarafından cuma günü yapılan açıklamada, Kamp içinde ve çevresinde devam eden çatışmalar nedeniyle bölgedeki sivillerin akıbetinden endişe duyulduğu vurgulandı.

SOHR: 3 kişilik aile yok oldu, ölü sayısı 9’u geçti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye rejiminin DEAŞ’ın kontrolü altındaki Yermuk Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırı nedeniyle aynı aileden üç kişinin öldüğünü açıkladı.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, cumartesi gecesi gerçekleşen saldırıda Kamp’ta anne, baba ve çocuktan oluşan 3 kişilik bir ailenin öldüğünü, perşembe günü saldırıların başlamasından bu yana ölü sayısının 9’u geçtiğini, saldırıların ve çatışmaların sürdüğünü bildirdi.

Yermuk 2011’de parçalandı

Başkente bağlı olan Yermuk, canlı ve kalabalık bir bölgeyken 2011’de Suriye savaşının patlak vermesinden bu yana şiddete maruz kalarak parçalandı ve 2012 yılında rejim tarafından ablukaya alındı.

Yermuk’un büyük bölümü 2015 yılında DEAŞ’ın hâkimiyetine geçerken DEAŞ haricindeki muhalif savaşçılar haftalar önce Yermuk’tan çekilmek üzere anlaşmaya vardı.

Yermuk’a rejimin düzenlediği son askeri operasyon yıllarca muhaliflerin ana kalesi olarak görülen Doğu Guta’yı kontrol altına aldıktan sonra, çevresini güvence altına alma çabaları kapsamında gerçekleşti.

Muhalifler Doğu Kalamun’dan tahliye edildi

Suriye rejimi ve muhalif gruplar arasında varılan anlaşmaya göre Doğu Kalamun’dan tahliye edilen muhalif militanlar ve aileleri Türkiye sınırında yer alan muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelere yerleştiriliyor.

SOHR, Doğu Kalamun’dan hareket eden 44 otobüsü içeren konvoyun Fırat Kalkanı Harekâtı ile kontrol altına alınan bölgelere girdikten sonra Afrin kırsalındaki Cinderes bölgesine ulaştığını bildirdi.