Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yılbaşı öncesi New York’ta güvenlik önlemleri artırıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li yetkililer, New York Emniyet Müdürlüğü’ndeki (NYPD) birimlere, iki milyona yakın insanın katılacağı beklenen Times Meydanı’ndaki yılbaşı kutlamaları sırasında intihar saldırılarına maruz kalınmaması için özel eğitim verildiğini açıkladı.

Eğitim kararı, 11 Aralık tarihinde Times Meydanı’ndaki metro istasyonunda gerçekleştirilen bombalı saldırı sonrası alındı.

11 Eylül saldırılarından bu yana, New York’ta yılbaşı kutlamaları sırasında sıkı güvenlik önlemleri alınıyor.

New York Emniyet Müdürlüğü, bu yıl, bölgeye keskin nişancıları konuşlandıracağı gibi, patlayıcı tespiti için eğitilen köpek sayısını artıracak ve daha fazla sayıda polis memuru görevlendirecek.

Polisler, son 15 ay boyunca şehirde gerçekleştirilen üç terör saldırısından dersler çıkartacakları ve dünya çapındaki tüm saldırıların analizlerinden yararlanacaklarını belirtti.

Bu büyük güvenlik önlemleri, geleneksel olarak 1907 yılından beri sürmekte olan ve dünyanın birçok ülkesinde canlı olarak yayınlanan, yeni yılın başlangıcının sembolü olarak Times Meydanı’ndaki ‘geleneksel yeni yıl topunun düşüşü’ etkinliğine hazırlık amacıyla yapıldı.

New York Polis Departmanı Terörle Mücadele Şefi James Waters, kutlamalar öncesinde düzenlediği basın toplantısında, “Kutlamaya hazırlık amacıyla Times Meydanı’nda ve çevresinde binden fazla kameranın yerleştirilmesinin yanında, ağır silahlı emniyet mensuplarında artış olduğunu göreceksiniz” açıklamasında bulundu.

Polis memurlarına eğitim amaçlı dağıtılan materyaller, olası bir saldırı girişiminde, yeni yıl kutlamasına katılanların nasıl korunacağı ve şüphelinin nasıl etkisiz hale getirileceği ile ilgili talimatları içeriyor.