Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

YMK, siyasi geçiş ve Soçi Kongresi’nin sonuçları üzerine çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Yüksek Müzakere Kurulu (YMK), dün, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, Nasr el-Hariri başkanlığında olağan toplantısını gerçekleştirdi.

YMK Resmi Sözcüsü Yahya el-Aridi’nin verdiği bilgilere göre, toplantıda, son saha gelişmeleri, siyasi çözüm çalışmaları, Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde sürdürülen siyasi müzakereler, Soçi Kongresi’nin sonuçları ve kongrenin Cenevre 1 Bildirgesi ile Suriye’ye ilişkin 2254 sayılı uluslararası kararla ne kadar uyumlu olduğu tartışıldı.

Temsiliyet yelpazesi genişletilmeli

El-Aridi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, toplantıda BM Suriye Özel Temsilcisi’ne anaya komitesinin oluşturulması hususunda tam yetki verilmesinin de tartışıldığını ifade ederek, Riyad’daki toplantı programının en önemli gündem maddesinin Esed rejimi ve müttefikleri tarafından başta Şam’ın Doğu Guta bölgesi ile İdlib kırsalında yoğunlaştırılan askeri operasyonlar olduğunu söyledi. Esed rejimi ve müttefiklerinin uluslararası kanunlarca yasaklanmış silahlar kullanmasının yol açtığı sonuçların Suriye’de insani krize sebep olduğunu ve uluslararası güçlerin Suriye halkının söz konusu saldırılardan kaynaklanan mağduriyetlerinin giderilmesi ve rejimin sürekli tekrarlanan uluslararası yasa ihlallerinin durdurulması için duruma müdahale etmesi gerektiğinin altını çizdi. YMK toplantısında, ayrıca, YMK’nın iç işleyişi ve kurumları arasındaki koordinasyonun sağlanması ile YMK’yı Suriye halkının taleplerini yerine getirme konusunda güçlendirecek iç temsiliyet yelpazesinin genişletilmesi konusunun da ele alındığı ifade edildi.

Cenevre görüşmeleri el alındı

Bunların yanı sıra, YMK üyeleri, Riyad’da gerçekleştirilen toplantıda, YMK’nın yeni iç tüzüğünün onaylanması, YMK komitelerinin çalışmalarının genişletilmesi, komiteler tarafından sunulan raporlar ve Cenevre sürecinin geçmiş oturumlarının sonuçlarının gölgesinde yeni Cenevre oturumlarına hazırlık konularını ele aldı.

YMK Sözcüsü Yahya el-Aridi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, toplantıda, İdlib ve Doğu Guta’daki saha gelişmelerinin ele alındığını ve Esed rejimini askeri yöntemle kurtarmak için çabalayan Rusya’nın, Doğu Guta ve İdlib’e yönelik operasyonlardaki rolünün ele alındığını bildirerek, toplantıda, üyeler arasında ciddi bir görüş ayrılığı görülmediğini sözlerine ekledi.

Suriye’ye aidiyet duygusuyla hareket edilmeli

Aridi, açıklamasında, “YMK üyelerinin Suriye halkının yaşadığı mağduriyetlere öncelik vermesini ve herhangi bir gruba değil Suriye’ye aidiyet duygusuyla hareket etmelerini ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında, Soçi Kongresi sonrası yaşanan gelişmelere de değinen el-Aridi, “Soçi Kongresi’nin sonuçları BM’nin eline ulaştı. Bu önemli bir durum. Soçi’de yaşananlar Suriye halkının taleplerini önemsemeyen grupların toplanmasından ibaretti” şeklinde konuştu.

YMK, Suriye muhalefetinin geçtiğimiz yılsonunda, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Riyad 2 Kongresi’nde oluşturulmuştu. Riyad 2 Kongresi, Suriye dosyasında aktif uluslararası güçler ile YMK arasında, siyasi sürecin aktifleştirilmesi ve Arap ülkelerinin desteğiyle Suriye’de akan kanın durdurulması için faal bir uluslararası yaklaşım sağlanması kararları alınmıştı.