Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

YMK, Suriye’de siyasi sürecin yeniden işletilmesi için görüşmeler yapıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriyeli muhaliflerin bir araya geldiği Yüksek Müzakere Kurulu (YMK), karşıt ülkeler de dahil uluslararası taraflarla Esed rejimi ve Rusya’nın dayattığı askeri seçeneğe karşı Suriye sorununun siyasi yollarla çözülmesi sürecinin yeniden işletilmesi hedefiyle temaslarda bulunduğunu açıkladı.

İstanbul’daki YMK ofisinden Şarku’l Avsat’a telefon aracılığıyla açıklamalarda bulunan YMK Resmi Sözcüsü Dr. Yahya el-Aridi, YMK’nın siyasi süreci anlatmak için Esed rejimini destekleyen ve koruyan ülkeler de dahil birçok ülkeye ziyaretler gerçekleştirdiğini belirterek, “Devrimin ilkelerine ve Esed rejiminden kurtulma hedefimize bağlıyız” ifadesini kullandı.

Rusya’nın bazı muhalif gruplara DEAŞ terör örgütüne karşı savaşmaları halinde Şam’ın Kalamun bölgesinde kalmalarına izin verme teklifini kabul etmediklerini belirten Aridi, “YMK olarak bu teklifi kesinlikle reddediyoruz. Çünkü Rusya, bu teklifiyle muhalifleri DEAŞ ile savaştırarak onları bitirmeyi amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

Aridi, YMK’nın uluslararası kararlar çerçevesinde bir siyasi geçiş süreciyle sonuçlanacak ciddi müzakereler için bütün gücüyle çalıştığını belirtti. Ancak rejimin, sonunu getireceğini bildiği siyasi çözümden kaçındığını sözlerine ekledi.

Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamalarda Esed rejiminin ve ona destek veren güçlerin Rusya’nın siyasi çözüme yaklaştıran her çabayı başarısızlığa uğratma taktiğini uyguladığını dile getiren Aridi, YMK’nın ise Rusya ve İran yayılmacılığına karşı ortaya konulan çabaları desteklediğini söyledi. Birleşmiş Milletler (BM), bölgesel ve uluslararası güçleri harekete geçirmeyi hedeflediğini ifade eden Aridi “Rusya, Suriye’de daha fazla kan dökülmesi yönündeki yaklaşımı uygun görüyor. Bu yaklaşım, uluslararası kararlara uymadığı gibi Esed’in ve İran’ın planlarına hizmet ediyor” diye konuştu.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın rejim mevzilerini vurmasının uluslararası toplumun Suriye sorununa dair çekingen ve mahcup tutumunu ortaya koyduğunu belirten ve bombardımanların Esed rejimine hiçbir zarar vermediğini dile getiren Aridi, “Bombardımanlardan beklenti siyasi çözüme yaklaştırmasıydı. Ancak Rusya’nın kendine uygun olan çözümü dayatması ancak diktatörlükle mümkündür” değerlendirmesinde bulundu.

YMK Başkanı Nasır el-Hariri’nin, YMK içindeki farklı görüşlere dikkat çekmesine dair değerlendirmelerde de bulunan Aridi şu ifadeleri kullandı:

“Görüş ayrılıkları doğal bir durum. Çünkü YMK siyasi bir parti değildir. Çeşitli siyasi grupların bir araya gelerek oluşturduğu bir koalisyondur. Bu tarz yapılarda görüş ayrılıkları doğal karşılanmalı. Her ne kadar YMK bileşenleri gerekli olan siyasi çözüm şekline dair görüş ayrılıkları yaşasa da diktatörlükten kurtulmak için uluslararası kararların uygulanması hususunda hemfikir.”

Aridi açıklamasında son olarak, Suriye muhalefetinin halk tarafından seçilmiş bir muhalefet olmadığını ve dolayısıyla bütün Suriyelileri temsil ettiğini iddia etmediğini söyledi. Ayrıca rejimin yıkılmasından sonra koltuğa oturmayı da arzulamadığını vurgulayarak, “Bütün Suriyeliler özgür, güvenli, insani şartlara sahip medeni bir ülke kurma çabalarına katılıyor” ifadelerini kullandı.