Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yoğun bombardıman altındaki Güney Suriye’den 120 bin kişi göç etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), rejim güçlerinin Ürdün sınırındaki bölge ile İsrail işgali altındaki Golan tepelerine yakın olan bölgeyi ele geçirmek için başlattığı saldırılar nedeniyle 120 binden fazla kişinin bölgeden kaçtığını belirtti.

Dera’daki pek çok kasaba rejim ile anlaşmayı kabul ederken, Suriye resmi haber ajansı SANA son iki gündür Dera’nın doğu kırsalında üç kasabada anlaşma sağlandığını açıkladı.
SOHR ise Dera’nın geri kalan pek çok bölgesinde anlaşmaya ulaşmak için muhalifler ile Rus askerlerin görüştüklerini duyurdu.
Rejim güçleri, Rusya’nın desteğiyle bu ayın 19’undan beri Dera’yı yeniden ele geçirebilmek için yoğun bir şekilde bombalıyor. Operasyonlar sonucunda rejim, muhaliflere karşı çok hızlı bir ilerleme kaydetti.
Dera’da ilerleyen rejim güçlerinden askeri bir yetkili yaptığı basın açıklamasında, “Zaferlerimiz karşısında silahlı kişilerin iki seçeneği vardı: Ya anlaşmaya varmak ya da onları ezmemizi beklemek. Ancak terörist gruplar anlaşma yoluna gitti” dedi.

Perşembe gününden bu yana üç kasabanın anlaşmaya vardığını ve onlarca silahlı muhalifin ağır silahlarını teslim ettiğini duyuran SANA’nın Direktörü Rami Abdurrahman, anlaşmaların Rusya ile muhalifler arasında Doğu Dera’nın 8 kasabasının ileri gelenlerinin arabuluculuklarıyla Rus askeri polisinin gözetiminde yapıldığını ifade etti.
Dera’da bulunan muhalif gazeteci Ahmed Eba Zeyd, bombalanma korkusuyla anlaşmaya yönelen kasabalar olduğunu dile getirdi.
SOHR’un açıklamalarına göre Suriye ve Rusya, Dera’nın batı ve doğu kesimlerinde bombalamaya devam ederken Dera’nın güneyi başta olmak üzere pek çok yerde çatışmalar devam ediyor.

Göçler başladı

Öte yandan Dera’nın kuzey batısında yoğun nüfuslu bir yerleşim yeri olan Neva kasabasının bombalanmasından dolayı toplu göçler başladı. Gözlemevi binlerce insanın Ürdün sınırına doğru yöneldiğini, yine binlercesinin Golan tepelerine doğru kaçtığını duyurdu.
Rami Abdurrahman, kaçan insanların bir kısmının rejimin hakim olduğu bölgelere gittiğini, bir kısmının ise DEAŞ kontrolündeki bölgelere ulaştıklarını belirtti.
Ürdün, 650 bin Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığını ve bundan sonra ülkeye mülteci alınmayacağını belirtirken, İsrailli bir bakan da Golan tepelerinin yakınında sınırda toplanan Suriyelilerin İsrail’e girmesinin engellenmesi gerektiğini söyledi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Safadi, ülkesinin mültecileri kabul etmede maksimum seviyeye ulaştığını açıkladı.

İsrail Savunma Bakanı Liberman ise Cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail’in kaçan Suriyelileri ülkelerine almayacağını ancak onlara insani yardım yapacaklarını söyledi.
Bakan, İsrail’in son zamanlarda Golan tepeleri yakınlarında Suriye’de bulunan kamplara gelenlerin sayısında artış olduğunu gözlemlediğini vurgularken, dört bölgeye insani yardım ulaştırdıklarının da altını çizdi.
Liberman Twittter hesabından şunları yazdı: “Güney Suriye’de olanları yakından takip ediyoruz. İsrail’in çıkarlarını koruyacağız. Her zamanki gibi kadınlara ve çocuklara yardıma hazırız ancak İsrail’e geçişlerine izin vermeyeceğiz.”
İsrail ordusu yaptığı açıklamada, 300 çadır ve 28 ton gıda yardımı ile, elbise, ayakkabı ve tıbbi malzemelerin gönderildiğini söyledi.

Anlaşmaya rağmen bombalanıyor

SOHR anlaşmaya rağmen bombalamaların devam ettiğini belirterek şunları aktardı:
“Perşembeyi Cumaya bağlayan gece Rusya- Ürdün anlaşması yürürlüğe girmesine rağmen savaş uçakları Dera’nın çeşitli bölgelerini bombalamaya devam ediyor. Bu bölgelerde varil bombaları kullanıldığı gibi roket saldırıları da gerçekleştiriliyor.’’

Gözlemevi açıklamalarında Dera semalarında sürekli olarak uçak ve helikopterlerin uçuş yaptığını ve Dera’nın çeşitli bölgelerine bombalamaların sürdüğünü ifade etti.