Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

YPG: Çocukları zorla silah altına almıyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de PYD’nin silahlı kanadı YPG, kontrol ettiği bölgelerde çocukları zorla silah altına aldığı iddialarını yalanladı.

Çoğunluğunu YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) yapılan açıklamada İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) çocukların zorla silah altına alındığına dair iddiaları yalanlandı.

SDG’den yapılan açıklamada bireysel işlenen suçlar ise kabul edildi. SDG bireysel suç işleyenlerin ise yargılandığını belirtti.

HRW Raporu

HRW 3 Ağustos’ta yayınladığı raporunda, PYD’yi, Suriye’nin kuzeydoğusunda kontrol alanlarındaki mülteci kamplarına sığınan sivillerden aralarından kız çocuklarının da olduğu 18 yaş altındaki sivilleri zorla militan yaptığını ileri sürmüştü.

HRW’nin 3 Ağustos’ta yayımladığı raporda “Silahlı grup, bir kısmı aileleri kontrolünde kamplarda yaşayanlar dahil, çocukları saflarına katmayı derhal durdurmalı” ifadeleri yer aldı. Raporda, 18 yaşından küçüklerin silah altına alınmasının uluslararası hukukça yasaklandığı, 15 yaşından küçük çocukların bu uygulamaya tabi tutulmasının ise savaş suçu olduğu vurgulandı.

Terör örgütünün küçük yaştaki çocukları kaçırdığı ve onların akıbetleriyle ilgili ailelerinin bilgi sahibi olmalarını engellediği kaydedildi.

“ABD, desteklediği örgüte çocuk askerleri kullanmayı bırakması için baskı uygulamalı.” ifadesinin bulunduğu raporda, çocukları kaçırılan ailelerle yapılan röportajlara da yer verildi. 8 ailenin 13-17 yaşlarında 6 kız ve 2 erkek çocuğunun silah altına alındığı örneği rapora yansıdı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ile İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) gibi kuruluşlar da YPG/PKK’nın çocukları savaştırarak uluslararası hukuku ihlal ettiğini daha önce de pek çok kez yayımladıkları raporlarla kayıt altına almıştı.