Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

YPG, Suveyda’da DEAŞ’a karşı Dürzilerle dayanışmaya hazır | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

YPG Komutanı Sipan Hamo, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, hali hazırda Esed rejiminin İdlib’e operasyon düzenlemesiyle ilgili ortada “belirli bir planın” olmadığına işaret ederek, Suriye’deki Dürzi halkı DEAŞ baskısından kurtarmak için YPG güçlerinin hazır olduğunu söyledi.

Hamo, rejimin DEAŞ’a yönelik askeri operasyon için Suveyda’ya takviye birlikler göndermesi üzerine yaptığı açıklamada “DEAŞ, Suveyda’daki halkımıza vahşi saldırılar düzenledi. Dürzi halkımız, tıpkı Kobani (Aynul Arab) ve Afrin’deki halkımızın (Türk Ordusu ve muhalif güçlerin bu sene başında düzenlediği saldırıaya işaretle) çektiği benzer acıları çekti. Söz konusu saldırılarla Suveyda’daki halkımıza yapılan saldırılar arasında ayrım yapmayız. YPG, Suveyda’nın terörden temizlenmesi için birliklerini göndermeye hazır” diye konuştu.

DEAŞ ve Suveyda’nın önde gelenleri arasında kadın ve çocuk esirlerin serbest bırakılmasıyla ilgili yapılan müzakereler son bulmuş ve Suriye’deki Dürzi toplumunun önde gelen isimlerinden Şeyh Hammud el- Hannavi, DEAŞ’ın taleplerini reddetmişti.

Alman Haber Ajansı’na (DPA) konuşan Hannavi, “DEAŞ, arabulucular yoluyla Dera’nın batısındaki Yermuk Havzasında bulunan örgüt üyelerinin Suveyda’nın doğusuna geçirilmesini talep etti. Ayrıca diğer talepleri de Suriye rejim güçlerinin Suveyda’nın köylerinden çekilmesi karşılığında Rami, Şebki ve Şarihi köylerinde tutuklanan 13 kadının serbest bırakılmasıydı. Bizim Yermuk Havzası’ndaki DEAŞ unsurlarıyla hiçbir ilgimiz yok. Onların durumu bizi ilgilendirmez. Tutuklu kadınların serbest bırakılmasını ve ellerindeki 80 cesedi teslim etmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki Dürzilere yönelik saldırılar gerçekleştiren DEAŞ’ın, geçtiğimiz ayın sonuna doğru düzenlediği intihar saldırılarında 250 kişi yaşamını yitirdi. Son saldırılardan bu yana Suveyda halkı doğudaki köylerden ve şehrin batısındaki Yermuk Havzasından gelebilecek saldırıları püskürtmek ve kenti korumak için sürekli tetikte bekliyor.

Esed rejimi Suveyda’ya yaptığı takviye birliklerle 2 cepheden saldırmaya hazırlanıyor: Biri Suveyda’nın doğusundaki köyler, diğeri ise Dera’nın kuzeybatısı ve Suveyda’nın batı tarafına düşen el-Lecat bölgesinin karşısındaki köyler. Bu bağlamda Suveyda’da “ilgili taraflara” yardımda bulunabileceklerine işaret eden Hamo, YPG’nin DEAŞ ve terörle mücadelede kendisini ispat ettiğini, Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) bağlı birliklerin de ülkenin üçte birini DEAŞ’tan temizlediğini ifade etti.

YPG’li yetkililer, siyasi kolu olan PYD’nin, hükümet güçlerinin İdlib’e yönelik saldırı düzenlemesi halinde kendilerinin de Afrin veya İdlib’e karşı operasyonlara katılmak istediklerini ifade etti. Fakat Hamo, “Önerilerimizi sunmak için İdlib’e operasyonla ilgili belirli bir planın olup olmadığını bilmiyorum” diye konuştu.
Hamo açıklamasında, Afrin’deki PYD birliklerinin askeri operasyonların sürdüğünü ve önümüzdeki süreçte Afrin’e saldırıların artacağını belirtti.

Öteyandan ABD’nin liderliğindeki Uluslararası Koalisyon tarafından desteklenen ve ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu SDG dün “Cizre Operasyonu” kapsamında Irak-Suriye sınırında kontrolü tamamen ele geçirdiğini duyurdu. SDG saflarındaki 50 bin savaşçının yarısından fazlası YPG’lilerden oluşuyor.

Deyr-i Zor Askeri Meclisinden önceki gün gelen açıklamada, SDG güçlerinin Deyr-i Zor’un sahra bölgelerini tamamen kontrol altına alarak DEAŞ’ı temizlediği ifade edildi. Açıklamada, Fırat Nehri’nin doğusundan Haseke ilinin idari sınırlarına kadar olan bölgenin SDG’nin kontrolüne geçtiği belirtildi. Fakat halen Suriye ordusu ve İranlı milislerin denetimindeki Ebu Kemal şehrinde bazı kasabalar DEAŞ’ın elinde bulunuyor.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan üst düzey bir Kürt yetkili, ABD’nin defalarca kez YPG’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda kalacağını ve ABD Başkanı Donald Trump’ın bu konuyu Helsinki’deki zirvede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ilettiğini söyledi.

Kürt yetkili, “ABD ordusu bize DEAŞ’ın yeniden geri dönmemesi için kalacaklarını, böyle bir durumda oluşabilecek boşluğun çatışmalara yol açabileceğini veya İran’ın boşluğu doldurabileceğini söyledi. Ayrıca ABD ordusu ile gelecek yıl için 2018-2019 planı üzerinde anlaştık. Bu planın içerisinde askeri eğitimler, istikrarın sağlanması ve DEAŞ’ın uyuyan hücreleriyle mücadele yöntemleri yer alıyor” diye konuştu.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, geçen ayın ortasında Brüksel’de düzenlenen toplantıda Koalisyon’a üye ülkelere gönderdiği mektupta DEAŞ ile mücadele için 300 bin dolar talep etti.