Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yumuşak gücün önemi! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yumuşak güç;ona sahip olan ve aktif bir şekilde kullanan devletlerin elinde etkin bir araç olan bu güç ve olumlu etkileri sürekli gündemde olan bir konudur. Eğer ABD, Çin, Rusya ve daha az ölçüde İngiltere ile Fransa’yı en ağır vurucu güce sahip devletler olarak sayılıyorsa,peki hangi devletler yumuşak güce sahiptir ve bu güçlerin en belirgin etkileri nelerdir?

Şüphesiz ABD en önemli ve belirgin yumuşak güç sahibi devlettir. Çünkü dünyanın her yerindeki millet ve ulusların hayatları üzerindeki muazzam ve şaşırtıcı etkisini gözlemleyen birisi bu gücün çok açık bir şekilde belirgin olduğunu görür. Bu yumuşak güç; sinemadan pop şarkılara,basketbol yıldızlarından güreş şampiyonlarına, önemli bir kesimin takipçisi olduğu Starbucks, Nike, Facebook, Apple gibi ünlü markalara kadar geniş bir yelpazede uzanıyor. Tabi ki Amerikan fast food kültürünün yumuşak gücünün etkisini de unutmamalıyız.
Fransa da güzel sanatları, moda ve lüks kültürü,sosyetik mutfağı,nefis tatları,edebiyat ve tiyatrosu ile etkili olan ülkelerden biridir. Aynı şekilde İtalya’nın da bu alandaki yerini unutmayalım. Mutfağı, moda dünyasındaki eşsiz tasarımları ve spor arabaları ile dünyayı kasıp kavurmayı başarmıştır. Ayrıca mutfağı ve ucuz ürünleri ile Çin’i de yumuşak güce sahip ülkeler arasında sayabiliriz. Gümümüzde muazzam bir yumuşak güce ulaşan Hindistan’ı da anmadan geçmemek lazım. Çünkü Hindistan dünyanın en büyük film yapımcısı ülkesi haline gelmiştir. Sinemasının popülaritesi dünyanın her yerini kaplamış bulunuyor. Aynı şekilde, zengin mutfak ve yemekleri, müzik, yoga, giyim, takı, parfüm, baharat, çay, gümüş ve ahşap tasarımları ve hiç de azımsanmayacak bir popüleritesi olan edebi literatürünü de bu yumuşak gücünün unsurları arasında sayabiliriz.

Japonya’da yumuşak güce sahip bir dğer ülke. Mutfağı uluslararası alanda kendini ispat etmeyi başarmıştır.japon mutfağına özel yemeklerden olan Suşi, Saşimi, Tempura, Teppanyaki, sığır etinden yapılan Wagyu, Guppy tüm dünyada bilinen ve rağbet gören yemeklerdendir. Ayrıca Japonların “İkebana” olarak bilinen çiçek düzenleme sanatını da unutmayalım.

Yumuşak güç sahibi ülkelerden bahsederken Güney Kore’yi atlamak olmaz.“K-Pop” olarak bilinen ve kendine has bir gençlik müzik türünü yaygınlaştırmaya çalışan,ayrıca büyük öneme sahip Güney Asya bölgesinin drama ve sinema yapımı merkezi olmaya doğru adım adım ilerleyen Güney Kore de bu alanda söz sahibi olmaya çalışan ülkelerden biri.İngiltere ise saymış olduğımuz tüm bu ülkelerden önce yumuşak gücün ortaya çıkışında ve kullanılmasında büyük bir payı olduğunu söylemek gerekir. Geçen yüzyılın altmışlı yıllarında moda, mutfak, müzik, sinema, tiyatro ve edebiyatta ki büyük etkisini ve geniş ölçüdeki yaygınlığını bilhassa zikretmeliyiz. Çünkü İngilterenin ihraç ettiği fikir ve modeller sahip olduğu eski sömürgelerde hızlı ve tartışmasız bir kabul görmüştür.

Bölgemize yani Ortadoğu’ya bir göz attığımızda; Türkiye’nin tv dizileri, turizm, mutfak ve yemek, tasarım, müzik aracılığıyla yumuşak gücünün kapsamını arttırmak için yoğun bir çaba harcadığını görürüz.

Aynı şekilde İran da talihsiz Humeyni Devrimi’nden önce sahip olduğu seramik, halı, gümüş sanatları, müzik ve İran (Fars) edebiyatı gibi kültürel unsurlar aracılığıyla bölgede yumuşak güç sahibi olmaya çalışan ülkelerden biridir. Mutfak ve yemekleri de ayrı bir çeşitliliğe sahiptir.

Arap ülkelerinin geneline bakıldığında yumuşak güç alanına hakim olmak için bir rekabet yaşandığını görebiliriz. Mısır; farklı alanlarda sahip olduğu tarihi kültürel birikim ve sanat alanında günümüzde de devam eden üretkenliği sayesinde bu alandaki en güçlü ülke gibi gözüküyor. Ama Lübnan, Irak ve Fas’ın mutfak, müzik, edebiyat alanlarındaki dikkat çekici rolleri de unutulmamalıdır. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de kendilerine has örnekleri sunma konusunda gözle görülür bir hareketlilik olduğunu söyleyebiliriz. Bu hareketlilik ülke sınırları dışında etkili olmayı başarmıştır.

Yumuşak gücün önemi nedir? Yumuşak gücün önemi; kendisine sahip olan ülkelerin üretim ve ekonomik gücünü yükseltme, karar alma mekanizmaları ve dünya siyasi haritasında daha çok politik etkinliğe sahip olma gibi etkili faktörlere sahip olmasında yatmaktadır. Yumuşak gücün ve bu alanda yapılan yatırmların önemi küçümsenmemelidir.Çünkü artık birçok ülke; yumuşak gücün nasıl başarılı ve doğru bir ekonomik gelişmişliğin ve politik etkinliğin anahtarına dönüştüğünün ve kendilerine sağlayacağı kazanımların farkındadır.