Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yunanistan Dışişleri Bakanı’ndan ‘Makedonya’ istifası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Atina/Abdulsettar Berkat

Yunan hükümeti tarafından dün yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın istifa ettiği duyuruldu. Başbakanlık ofisi tarafından yapılan açıklamada, Makedonya isminin kullanılması konusunda hükümet ile tartışma yaşayan Kocias’ın istifasının Başbakan Alexis Çipras tarafından kabul edildiği, bakanlık görevini ise bir süre Çipras’ın yürüteceği ifade edildi.

Başbakanlık ofisi tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, Çipras son 3,5 yıldır hükümete sağladığı katkılardan ötürü Kocias’a teşekkür ederken, Çipras’ın eski Yugoslav Cumhuriyeti ile anlaşmaya varabilmek adına Dışişleri Bakanlığı görevini devralacağı ifade edildi.

Araştırmacılara göre Dışişleri Bakanı’nın istifa etmesi hükümeti zor duruma sokarken, içerde ve dışarda yaşanabilecek gelişmeler ise ülkede erken seçim yapılmasına yol açabilir. Bakanın istifası yalnızca Yunanistan’ın iç siyasetini karıştırmakla kalmıyor aynı zamanda Zoran Zaev hükümetinin Kuzey Makedonya Cumhuriyeti adına Yunanistan ile anlaşma yaşanmasında da sorun çıkaracağı tahmin ediliyor. Ayrı bir istifadan etkilenecek diğer konuların ise Türk-Yunan ilişkileri, Kıbrıs Sorunu, Arnavutluk müzakereleri ve Yunan-ABD ilişkileri olduğu tahmin ediliyor.

Kabinede anlaşmazlık

Kocias ve Savunma Bakanı Panos Kammenos arasında Salı günü gerçekleşen hükümet toplantısı esnasında anlaşmazlık yaşanmıştı. Kammenos, bu yılın başlarında gerçekleşen Kocias ve Çipras arasındaki Makedonya isim anlaşmasına karşı koalisyon hükümetinden çıkma tehdidinde bulunmuştu.

Makedonya anlaşmasına karşı çıkan ve hükümete bu konuda destek vermeyeceğini ifade eden Kammenos, geçen hafta Washington’a düzenlediği ziyarette Makedonya ile gerçekleştirilen isim anlaşmasına alternatif plan sunduğunu açıklamıştı.

Kammenos’un hamlesi, başta Kocias olmak üzere birçok SYRIZA’lı hükümet yetkilisinden tepki toplamıştı.

Kocias’ın katkıları

Öte yandan Kocias, Yunanistan’ın dış politikasında büyük başarılar elde ederken, Atina’nın bölgede güvenlik ve istikrarı destekleyen bir ülke haline gelmesine katkı sağladı.

Kocias, Yunanistan ve Almanya’da ekonomi, politika, felsefe ve hukuk eğitimi aldı. Oxford, Harvard ve diğer üniversitelerde araştırmacı ve profesör olarak görev yaptı. Yunanistan’da bulunan Piraeus Üniversitesi’nden Uluslararası ve Avrupa çalışmalarından ötürü Teori Uzmanı unvanı aldı. 2008 yılına kadar Dışişleri Bakanlığında uzman olarak görev yapan Kocias, Dışişleri Bakanlığında bir dizi araştırma ekibi ile karar verme sürecini yürüterek, Ulusal Dış Politika Konseyi’nde ki ilk üye oldu.