Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yunanistan, provokatif açıklamaları nedeniyle İspanyol Büyükelçisi’ne sert çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İspanya’nın Yunanistan Büyükelçisi, bir Yunan gazetesine verdiği demeçte “Atina, İspanya’nın birliğini desteklemiyor” açıklamasında bulunması iki ülke arasında gerilime neden oldu. Atina yönetimi Büyükelçi’yi çağırarak durumdan duyulan hoşnutsuzluğu bildirdi.

İspanya’nın Atina’daki Büyükelçisi Enrique Viguera, Elefeteros Tipos gazetesine verdiği demeçte “Sadece Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos açık ve net tavır gösterdi. Ancak, Cumhurbaşkanı, hükümeti temsil etmez. Ayrıca, ana muhalefet lideri Kiriakos Miçotakis de beni arayarak dayanışmasını dile getirdi” demişti. Viguera böylece solcu Başbakan Aleksis Çipras’tan yeterli desteği göremediklerini ima etmişti.

Yunan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Dost ve müttefik İspanya Büyükelçisi’nin açık bir şekilde Yunan hükümetini eleştiren açıklamalarını görmek bizi şaşırttı” ifadeleri yer aldı. Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın hükümeti temsil etmediği iddiası ile Yunan Anayasası’na hakaret edildiği belirtildi. Diplomasi sınırlarının aşıldığı uyarısında bulunulan açıklamada Yunan adaletine de saygısızlık edildiği vurgulanarak “Talihsiz açıklamalarını tekzip edeceğini umuyoruz. Kendisinden izahat isteyeceğiz” ifadesi kullanıldı.

Yunanistan Hükümet Sözcülüğü önceki gün, İspanya Anayasası çerçevesinde diyaloğu ve İspanya’nın toprak bütünlüğünü tam olarak desteklediklerini duyurmuştu.

Avrupa Birliği’nden yapılan açıklamalarda da yaşanan krizle ilgili Madrid’e destek vardı.