Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yunanistan’da Avrupa sistemine muhalif bir parti kuruldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Eski Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, 2019 yasama seçimlerine hazırlık olarak, mevcut Avrupa sistemine karşı birçok Avrupa ülkesinde kurulan ‘DiEM 25’ (Avrupa’da Demokrasi Hareketi – Democracy in Europe Movement 2025) hareketi bağlamında yeni bir parti kurdu.

Düzenlediği basın toplantısında konuşan Varufakis (57), “Söylememiz gerekenleri dile getirirken tereddüt etmeyeceğiz” diyerek ülkesine ‘gerçekçi bir umut’ sözü verdi.

Atina Üniversitesi’nde İktisat Teorisi Profesörü olan Varufakis, ‘DiEM 25’in Avrupa’da Demokrasi Hareketi 2025’in bir parçası olduğuna dikkat çekerek, bunun ulusal bir hareket olduğunu ve mevcut rejime karşı 2016’da kurulduğunu söyledi.

‘Solcu, liberal, yeşil ve feminist’ insanlardan oluşan ‘DiEM 25’ Partisi, 10 yıl önce başlayan ekonomik krizden etkilenen Avrupa kıtası için ‘yeni bir tüzük’ çağrısında bulunuyor.

Varufakis ayrıca, Yunanistan’ın borçları yeniden yapılandırmasını, vergi indirimine gitmesini ve borcu olanların mülklerine el konulmasını önlemek için görevi banka müşterilerinin borçlarını yönetmek olan bir kamu şirketi kurulmasını öneriyor.

Yanis Varufakis, Yunanistan’ın alacaklıları Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile gergin çatışmalar yaşandığı dönem olan Ocak-Temmuz 2015 tarihleri arasında Aleksis Çipras’ın kurduğu ilk hükümette Maliye Bakanı iken, borçların ödenmesi sürecindeki müzakerelerde kredi verenlerin şartlarına direnmiş, ardından istifa ederek Avrupa’yı kontrol eden mevcut rejime karşı gelmeyi amaçlayan radikal bir Avrupa hareketi olan ‘DiEM 25’ hareketinin kurucuları arasında yer almıştı.

DİEM 25 Avrupa’nın birçok ülkesinde faaliyet gösteriyor

Bir başkanı olmayan ‘DİEM 25’ hareketinin aktif olduğu ülkelerde önümüzdeki aylarda üyeleri seçilerek, Avrupa seçimlerinde aday gösterilecekler. Bu hareketin Fransa, Almanya, İngiltere, İrlanda, Portekiz, Polonya ve Litvanya gibi ülkelerde şubeleri var.

Varufakis’in destekçileri arasında Amerikalı düşünür Noam Chomsky ve İngiliz müzisyen Brian Eno gibi isimler yer alıyor.