Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yunanistan’dan Türkiye’ye egemenlik hakkı çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Evangelos Apostolakis, Türkiye’ye, Ege’de egemenlik haklarını ihlal eden eylemlerden kaçınması konusunda çağrıda bulundu.

Yunan gazetesi Kathimerini’de yer alan habere göre, Apostolakis, Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenen Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) Askeri Komite toplantısının oturum aralarında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile bir araya geldi. İki Genelkurmay Başkanı’nın görüşmesinde, Ege Denizi’ndeki ihlaller ve Ege Denizi’nin doğusundaki göçmenlerin akışı konuları masaya yatırıldı. Evangelos Apostolakis görüşmede, Türkiye’ye, Ege’de egemenlik haklarını ihlal eden eylemlerden kaçınması konusunda çağrıda bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Selanik’teki saldırıyı kınadı

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu’nu koruyan polislere molotoflu saldırı düzenlendiğini açıklayarak, Türkiye’nin bu saldırıdan derin üzüntü duyduğu ifade edildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, 30 Eylül gecesi Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu’nu koruyan polislere 6 adet molotof kokteyli ile saldırıda bulunulduğu, fakat Başkonsolosluk’ta hasar ya da herhangi bir yaralanma meydana gelmediği bilgisi verildi.