Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yunanistan’ın ‘ekonomik kurtarma programı’ sona erdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yunanistan’ın Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ve Avrupa İstikrar Mekanizması’nın (ESM) desteğiyle 8 yıldır devam eden ‘ekonomik kurtarma programı’, bugün resmi olarak sona erdi. ESM’den yapılan açıklamada, “2010 başından bu yana, Yunanistan ilk kez kendi ayakları üzerinde durabilir” denildi.

Euro Bölgesi’nden alınan 3 yıllık ekonomik programın tamamlamasıyla, Yunan hükümetinin 8 yıl sonra ilk kez uluslararası finans piyasalarına yeniden borçlanabilmesinin önü açıldı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın konu hakkında konuşma gerçekleştirmesi beklense de, ülkede bir kutlama yapılması ihtimalinin düşük olduğu belirtiliyor.

ESM ile 2015’te imzalanan anlaşma kapsamında, ekonominin istikrara kavuşması ve bankaların sermaye yapılarının yeniden düzenlenmesine yönelik reformlar için Yunanistan’a 86 milyar dolar değerinde 3 yıllık kredi paketi verilmişti.

2010 yılında ekonomik krizin patlak vermesinin ardından IMF’nin de desteğiyle Yunanistan’a 289 milyar Euro (330 milyar dolar) kredi verilmişti. Bu krediler karşılığında Yunanistan, bir dizi kemer sıkma politikasını yürürlüğe koymuştu.

Bu tedbirler ve politikalarla birlikte ülke ekonomisi, son yıllarda büyüme kaydetse de kriz öncesine kıyasla yüzde 25 oranında küçüldü. 2008 yılında 354 milyar dolar olan Yunanistan’ın gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH), 2016 yılında 194 milyar dolara geriledi.

Aynı zamanda Yunanistan, faiz oranlarının Atina’nın borç geri ödemelerini nasıl etkilediğini göz önünde bulundurmadan, önümüzdeki iki yıl içinde mali ihtiyaçlarını finanse etmek için 25 milyar dolarlık bir mali rezerv ayırdı.

Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu 2010, 2012 ve 2015 yıllarında Yunanistan’a üç paketle toplamda 289 milyar euro borç vermişti.