Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yurtdışında okumak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yurtdışında okumak paha biçilmezdir, sadece gelişmiş ülkelerde kaliteli eğitim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ev ortamında ve insanın kendi çevresinde kemale ermeyen bireysel becerilerin geliştirilmesini de sağlar.

Bu becerilerin en üstünde, sorumluluk ve sonuç duygusu taşıyan kişisel özerklik duygusu vardır. Ayrıca, farklı kültürlerle karışmak ve diğerlerini olduğu gibi kabul etmek te dışarıda okumanın faydalarındandır.

Her Kraliyet ziyareti veya gezisinde, Suudi Kral veya Veliaht Prens ziyaret ettikleri ülkelerdeki eğitimin misafirleri olan yurtdışındaki vatan evlatlarını hatırlarlar ve onları mutlu edecek, okumalarına yardımcı olacak ve hayatlarını kolaylaştıracak bir hediye sunarlar.

Veliaht Prens’in İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri ziyaretlerinde kendi imkanlarıyla okuyan sekiz bine yakın öğrenci, Hadimu’l Haremeyn Yurtdışı Okuma Burs Programı’ndan burs almak için Veliahda dilekçe sundu.

Bu taleplerin onaylanması ile öğrenim ücretleri ve pahalı yaşam masrafları göz önüne alındığında, öğrenci ve aileleri üzerinden büyük bir yük kalktığından yurtdışındaki öğrenciler ve aileler arasında büyük bir sevince neden oldu.

Bu güzel haberlere ek olarak, yurt dışındaki ülkelerde okuyan her öğrenciye 2,000 dolarlık bir hediye verildi. Yurt dışında okuyan öğrenci sayısının 180 bini aştığını hesaplarsak, bu cömert meblağın yaklaşık bir buçuk milyar Suudi Riyali anlamına geliyor.

Aslında, Veliaht Prensi’nin yolculuğu iyi haberler getirdi; başında olduğu ekonomik reformun gerçekleştirilmesi için iş ve para dünyasının büyük isimleriyle yatırımlar ve ortaklıklar kurdu. Yurtdışında okuyan öğrencilere burs verdi, devlet ekonomisi desteklemek için para sundu, yani insana da yatırım yaptı, işletmelere de yatırım yaptı, her iki durumda da devlet bir kazandı.

Ne mutlu eğitim amaçlı yurt dışına çıkanlara, eşsiz bir deneyim yaşamayı, farklı toplulukları tanımayı ve onlarla uyum sağlama fırsatı sunar. Ancak, hevesli öğrencilerin Yurt dışı okuma burs programına başvuranlarının çokluğuna rağmen, maalesef, bu şans herkes için geçerli değil. Erkek veya kadın olsun, seyahat edemeyen ve yurt dışında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamlamak isteyip te çıkamayan çok öğrenci var. Bu normal ve doğaldır.

Aslında yurt dışında okumak kendi içinde bir amaç değil, bir kalkınma hedefine ulaşmak için bir araçtır.

Yukarıdaki sözüm yurtdışı eğitim almayı öğrencilerine zorla uygulayan ve Suudi Arabistan için de yüksek öğrenimlerine karşı çıkan öğretim kurumlarınadır.

Öğretim kurumları hakkında bu söylediklerimi tüm kurumlara genelleştirmek yanlış olur, İki gün önce, Kral Suud Tıp Akademisi’nin Aile Hekimliği Akademisi’nin kurulduğunu ve yüksek lisans çalışmaları için tahsis edildiği haberini duyduk. Bununla birlikte, bazı üniversitelerin, anlaşılamaz bir şekilde, başarılı öğrencilerinin yüksek lisansını kurum içinde tamamlamayı kabul etmemeye devam etmektedir. Daha da kötüsü, yurtdışına seyahat edemeyen okutman veya asistanların kaydını durduracağını veya idari soruşturmaya tabi tutacağını da bildirmiştir! Yani okutmanlar ya tamamen kuruma itaat edecek, ya da haklarından feragat edecek, aslına bakarsanız, bu tür yöntemleri Suudi Arabistan’da görmeye alışmadık!

Bu haksızlıktan mustarip olan bu öğrencilerden bazısı üstün kabiliyetli, belki de kendi masraflarıyla öğrenimine devam edip ve son Kraliyet Kararnamesi ile burs programına katılmışlardan daha üstünler. Bu öğrenciler arasında patentli olan birini, ideal öğrenci ödülünü alanını da tanıdım, uluslararası dergilerde yayını olanı da. Ancak maalesef bu öğrencilerin tümü Suudi Arabistan içinde okuma fırsatı bulamadılar.

Neden bir üniversite veya öğretim kurumu seçkin öğrencilerinden vazgeçmeyi tercih eder? Bu soru hakkında çok düşündüm ve cevap bulamadım.

Devletin tüm çocuklarına ihtiyacı var, vatandaşların da devlet desteğine ve güçlendirmesine ihtiyacı var. Üniversitenin, tedirginlik ve hayal kırıklığı ile boğulmalarını sağlayan insanlık dışı teamüllerden ziyade, her bir öğrenciyi ayrı ayrı incelemesi, öğrencinin seyahat etmesini engelleyen sosyal ve aile nedenlerini anlayabilmesi gerekliydi. Üniversitenin bu yönde bir uygulaması vahim bir hata olmaktan çıkar ve hata hatalar dizisine dönüşür; nitelikli öğrenci kaybından başka, yolsuzluk ve adam kayırmacılık bu atmosferde büyüyor. Başarılı bir öğrencinin kendinden daha düşük bir arkadaşının, hamili kart yakınımdır yazan bir kartı olması veya ensesi kalın birinin kendisi için telefon etmesi üzerine, üniversitenin yüksek lisans programlarında de yer bulması sonucu başarılı öğrencinin duygularını tarif edemem. Acı, haksızlık ve çaresizlik duyguları nasıl anlatılır ki?

Şahsen, tüm öğrencilerin yurtdışına gönderilmesini dilerim, hangimiz istemez ki? Ama mahkemelik bir davası olan bir öğrenci veya kocası tarafından yurt dışına çıkması durumunda boşanacağı ve çocuklarından olacağı tehdidiyle yüz yüze gelen biri çıkabilir mi? Yaşlı anne ve babasına bakan bir öğrenci onları bırakıp yurt dışına çıkabilir mi? Bu tür durumlarla yüz yüze gelenleri kaderleriyle yüz yüze bırakıp yardım elimizi uzatmaksızın bırakabilir miyiz? Tam tersine, insani olarak ve kanunen hakları olan yardımı görmeli ve onlara üniversitelerde veya özel üniversitelerde yer bulmalıyız.

Sonuç olarak, şunu hatırlamamız lazım; yurt dışında okumak gençler için altın fırsat olsa da, Suudi Arabistan diğer ülkelerden farklı değil, ülkede ileri araştırma kurumları, ileri eğitimin verildiği araştırma tıp şehirleri ve uluslararası ünü olan üniversiteleri var.

Beyler, yurt dışında eğitim görmek dünyanın diğer yakasına geçerek oradan öğrenmek ve orada gelişmek anlamına gelir, ama öğrencilerimizi oraya geçmekle arada suya atmak arasında zorlamamalıyız!