Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yurtdışındaki Mısırlıların oy verme işlemi bitti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya ülkelerindeki Mısır Büyükelçilikleri’nde kurulan Cumhurbaşkanlığı Seçim Komiteleri, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi (en yüksek kazanma şansına sahip olan kişi) ile el-Gad (Yarın) Partisi Genel Başkanı Musa Mustafa Musa arasındakİ seçimlerde oylamadan üç gün sonra dün çalışmalarını sona erdirdiler.

Mısır Ulusal Seçim Komisyonu, “yurtdışındaki tüm oy pusulalarının, gerekli kuruma diplomatik misyonlar aracılığıyla gönderileceğini ve ülkelerinde yaşayan Mısırlıların da oylarını kullanmasının ardından kesin sonucun ilan edileceğini” açıkladı.

Ülke genelindeyse seçimlerin bir hafta sonra gerçekleşmesi, 26 Mart’ta başlayıp, üç gün sürmesi planlanıyor.

Mısır Ulusal Seçim Komisyonu Başkanı Laşin İbrahim, dün yaptığı açıklamada, “yurtdışındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, seçim haklarının önemine uygun, düzenli ve medeni bir temelde yürütüldüğünü” söyledi. İbrahim, “komisyonun, seçimlerin üçüncü ve son gününde, seçim süreci ile ilgili herhangi bir şikayet almadığını” belirtti.

Komisyon Başkanı, Arap ülkelerindeki Mısırlıların, özellikle de Körfez ülkelerindeki vatandaşların şimdiye kadarki seçim sürecinde en çok katılım sağlayan olduklarına dikkat çekti.

En son resmi istatistiklere göre, yaklaşık yarısı Suudi Arabistan’da yaşayan, yurtdışındaki Mısırlıların sayısı 9,5 milyon olarak tahmin ediliyor.

Laşin İbrahim, çeşitli elçiliklerdeki seçim komisyonların sorumlularının, seçmen sayısını saydıklarını ve Ulusal Seçim Komisyonu’nun, 26, 27 ve 28 Mart tarihlerinde yapılması planlanan seçimlerden önce Mısır dışındaki seçim sürecinin sona ermesiyle birlikte, oylarını kullananların sayısını ve adlarını belirleyeceğini ve bu isimleri seçmen veritabanından kaldıracağını söyledi.

Mısır’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçmen sayısının 60 milyon olduğu tahmin ediliyor. Seçimlerin galibi, ülkeye dört yıl boyunca liderlik edebilecek ancak Sisi mevcut anayasada öngörüldüğü üzere başka bir Cumhurbaşkanlığı döneminde adaylık koyma hakkına sahip olmayacak.

Oylamanın üçüncü gününde, çeşitli büyükelçilik merkezlerinin önünde farklı yaş gruplarından olan Mısırlı seçmenler bulunuyordu.

Öte yandan, Mısır’ın Brüksel Büyükelçisi Halid El-Bakli, oylama merkezlerinin kapatılmasının ardından Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada, “sonuçların, elçilik tarafından ilan edilmeyeceğini, ancak Ulusal Seçim Komisyonuna verileceğini” söyledi.

Büyükelçi, yaşlılardan, gençlerden, kadınlardan ve farklı yaşlardaki Mısırlılar tarafından “seçkin” olarak nitelendirdiği katılım için övgüde bulundu.

Şarku’l Avsat, dün Mısırlı ailelerin, soğuk hava ve kar yağmasına rağmen Belçika ve Lüksemburg’dan gelip, Brüksel’deki Mısır Büyükelçiliği’nde bulunan oylama merkezine gittiklerini gözlemlediğini aktardı.

Mısır’daki resmi haber ajansı, Kuveyt’teki Mısır büyükelçiliğinin, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin üçüncü ve son gününün ikinci yarısında binlerce seçmenin bulunduğu bir kalabalığa şahit olduğunu ve seçmenlerin, elçilik merkezinin yakınlarında bulunan çadırda bir araya gelerek marşlar ve ulusal şarkılar söyleyip yürüyüş düzenlediklerini bildirdi.