Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yüzlerce İsrailli, Afrikalı mültecilerin sınır dışı edilmesi kararını protesto etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail’deki koalisyon ve muhalefet liderlerinin çoğunluğu tarafından Afrikalı mültecilere yönelik düşmanca tavır devam ediyor. Zira Tel Aviv’deki siyasetçiler, mültecileri gerektiğinde güç kullanarak sınır dışı etme konusunda hem fikirler. Buna karşı çıkan yüzlerce Tel Aviv sakini, mültecilerin korunması ve ikamet haklarının verilmesi için gösteriler başlattı.

Sınır dışı edilmeye karşı düzenlenen gösterilerin başındaki isim Ayla İbraham şu açıklamalada bulundu:

“Bu gösteri ırkçılığa karşı, İsrail’in onurunu kurtarmak için düzenlendi. Bir zamanlar bizim de mülteci olduğumuzu ve Avrupa ırkçılığından muzdarip olduğumuzu unutuyoruz. Afrikalıların sınır dışı edilmesi suçuna karşı duruyoruz. İsrail Hükümeti Afrikalıları sınır dışı etmeye çalışıyor. Bu sadece ırkçılık değil, aynı zamanda Tel Aviv’deki binaları yıkıp gökdelen inşa etmek isteyen yabancı ve Yahudi iş adamlarına olan bağlılık. Mültecilerin sınır dışı edilmesi de bunun ilk adımıdır. Bundan sonraki adım da yoksul Yahudilerin sınır dışı edilmesi olacak.” İbraham, Yahudileri hükümetle birlikte olmaları durumunda mezarlarını kendi elleriyle kazacaklarını söyleyerek, yapılanlara karşı durmaları için çağrıda bulundu.

İsrail’deki aşırı sağ kesim ise protestolara başka bir gösteri ile karşılık verdi. Hükümete Afrikalı mültecilerin kovulması için çağrıda bulundu.

İsrail’in ırkçı politikaları

İsrail hükümeti, 35 bin Afrikalı mülteciyi Ruanda ve diğer Afrika ülkelerine göndermeye yönelik adımlarına hız verdi. İsrail, söz konusu ülkelerle anlaşmalar yaptığını iddia etti. Ancak bu ülkelerin hükümetleri İsrail’in iddiasını reddetti. İsrail’in planına göre mültecilerin ülkeyi kendi istekleriyle terk etmesi karşılığında mülteci başına 3 bin 500 dolar, mülteciyi kabul eden devlete ise 5 bin dolar ödenecek. Ülkeden ayrılmayı reddeden mülteciler ise zorla sınır dışı edilecek. Bu plan İsrail’de Müşterek Liste ve Meretz partileri dışında geniş bir kesimden destek aldı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) dün yaptığı açıklamada sığınmacıları sınır dışı etme planından vazgeçmesi için İsrail’e çağrıda bulundu. UNHCR, Afrika’daki tehditlere işaret ederek İsrail planı hakkındaki endişelerini dile getirdi.

UNCHR yetkilisi William Spindler, dün Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında İsrail’e mültecilerin diğer ülkelere yerleştirilmesi haricinde yasal alternatiflerde bulması için çağrıda bulundu. UNCHR’nin bu konuda desteğe hazır olduğunu ifade etti.