Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zani, İngiltere Ortadoğu sorumlusu Burt’la görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Doktor Abdul Latif bin Rashid Al Zayani ve İngiltere Uluslararası Gelişme ve Ortadoğu’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alistair Burt Riyad’da bir araya geldi.

Toplantıda, Aralık 2016’da Bahreyn’de yapılan İngiliz- Körfez Zirvesi’nin sonuçları, bölgedeki siyasi ve güvenlik durumlarının geliştirilmesi ve iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirme yöntemleri görüşüldü. Toplantıda Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı, sekretarya müzakere sorumlusu Abdulaziz Hamad Al–Aşuki ve Suudi Arabistan İngiltere büyük elçisi Simon Collis hazır bulundu.

37.Körfez Zirvesi, 2016’da Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlendi. Zirveye İngiltere’nin katılımı büyük önem taşıyor. Zirvede körfez ülkelerinin liderlerinin karşılaştıkları zorluklar ve hızlı siyasi gelişmeler değerlenditrildi.

Toplantı boyunca İngiltere başbakanı Theresa May, Arap ve batı ülkelerinin güvenlik tehlikesi karşısında, güvenlik riski ve terörü zayıflatmak için beraber çalışmak gerektiğini ve İngiltere’nin İran’ın saldırılarına karşı Körfez ülkelerine yardım edeceğini söyledi. May, “Körfez ülkelerinin güvenliği İngiltere’nin güvenliği demektir. Körfez ülkelerini hedef alan terör bizim sokaklarımızı da hedefliyor” dedi. İngiliz istihbaratının Suudi Arabistan’dan terör tehditleri hakkında birçok ikaz aldığına ve bu sayede binlerce kişiyi kurtardığına vurgu yapan May, “İran, Körfez ülkelerine açık bir tehdittir, bu sebeple bizim bu mesele ile ilgili stratejik bir adım atmamız gereklidir” şeklinde konuştu.