Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zarif, ABD ile tutuklu takası için şartını duyurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD ile tutuklu takasının Trump yönetiminin nükleer anlaşmaya dair tutumunda yapacağı değişikliğe bağlı olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Zarif açıklamalarını önceki gün Amerikan CBS kanalına verdiği röportajda yaptı. Tutuklu takasının hayata geçirilmesinin mümkün olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Zarif, “İnsani perspektiften bakacak olursak böyle bir ihtimal var ancak tutumun değişmesi gerekiyor” dedi.

İran’da aralarında ciddi sağlık sorunları yaşayan 18 yaşındaki Bakır Nemazi’nin de yer aldığı 5 Amerikalı tutuklunun olduğu biliniyor.

Zarif, İran’a “saygısızlık” yaptığı gerekçesiyle Amerikan yönetimini eleştirdi.

AFP’nin röportajdan aktardığı kısımda Zarif şu ifadeleri kullandı:

“Aralarında rejim değişikliğiyle ilgili kuruntuların da olduğu bazı iddialarda bulunarak bir ülkeye, halkına ve hükümetine saygısızlık ederek müzakere yürütemezsiniz.”

Zarif, açıklamasında, ABD’de çok sayıda İranlı tutuklunun bulunduğunu, mahkumların arasında “ABD’nin iade talebinden dolayı Avustralya hapishanesinde doğum yapmak zorunda kalan bir kadın” olduğunu ifade etti.
Sürdürülebilir barış görüşmeleri için New York’ta bulunan Zarif, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi durumunda İran’ın önünde birçok seçenek olduğunu belirtti. Böyle bir durumda, nükleer faaliyetlere çok daha hızlı bir şekilde yeniden başlayacaklarını vurgulayan İranlı siyasetçi ayrıca ABD’ye yönelik sert yaptırımların da görüşüleceğini kaydetti.