Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zarif: ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi halinde başka seçenekler de var | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, 2015 yılında İran’ın büyük devletlerle imzaladığı ve kapsamlı ortak eylem planı olarak bilinen anlaşmadan ABD’nin çekilmesi durumunda, başka alternatiflerinin de bulunduğuna işaret etti.

Cuma günü New York’a vardığı sırada İran basınına yaptığı açıklamada Zarif, “ABD’nin 12 Mayıs’ta anlaşmadan çekildiğini ilan etmesi durumunda, İran’ın nükleer anlaşmanın gerek içinde gerekse dışında olmak üzere geniş bir yelpazede seçenekleri bulunuyor. Şüphesiz İran ve uluslararası toplumun ABD’ye tepkisi acı verici olacaktır” şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) bağlı devletler 5 +1 grubu (ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya) ile imzaladığı anlaşmadan çekilmeye dair göndermeleri hakkındaki sorularını yanıtlayan Zarif yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Biz oldukça açık konuşuyoruz, İran anlaşma gerekliliklerini de yerine getiriyor. Lakin ne yazık ki ABD, özellikle de Trump yönetimi, anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeyi başaramadı. Eğer Avrupa ülkeleri anlaşmayı sürdürmek istiyorlarsa, bunu İran için de sürdürülebilir kılmalılar. Bu ülkelerin, ABD’yi zorlamak için baskı yapmaları ve anlaşma kapsamında taahhüt ettiği şeyleri uygulamaya teşvik etmeleri gerekiyor. Nitekim ABD, taahhüt ettiği şeyleri ne yazık ki gerçekleştirmemiştir. Anlaşmanın hükümlerine aykırı olarak İran’la ticareti engelledikleri için de açık ihlaller yapmaktadır. Bu bağlamda her ne kadar Avrupalılar anlaşmanın yeniden müzakeresi için herhangi bir plan önermemiş olsa da, Tahran ne olursa olsun ödün vermeyecek ve olumlu tavır almayacaktır.”

Zarif, 24-25 Nisan tarihlerinde BM’nin ana karargâhında ‘barışın inşası ve korunması’ ile ilgili yapacağı toplantıya katılmak için üst düzey yardımcıları da dâhil olmak üzere bir diplomatik delegasyonla birlikte New York’u ziyaret ediyor.

Zarif, “Bölgemizde özellikle diyaloğu ve anlayışı nasıl kazanacağımıza dair bir takım fikirlerimiz var. Bu durum ise görüşlerin genel kurulla paylaşılması için bir fırsat olacak. Bizim için bu ziyaret aynı zamanda, ABD’de bulunan araştırma merkezleri ve farklı insanlarla buluşma fırsatı da olacak” dedi. Zarif ayrıca, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin kalıcı güvenlik ve istikrarı temel alan ‘güçlü bir bölge’ kurulması ile ilgili fikirlerine de önem verdiklerini açıkladı.

Muhammed Cevad Zarif’in önümüzdeki hafta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya gelmesi bekleniyor.