Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zarif: Trump, nükleer anlaşma konusunda ikna edilmeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bugün resmi Twitter hesabı aracılığıyla yayınladığı mesajda İran ile 5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmaya taraf olan Avrupalı ülkelerin ABD Başkanı Donald Trump’ı ‘alternatifi olmayan’ bu anlaşmadan çekilmemesi için ikna etmesi gerektiğini söyledi.

Zarif yayınladığı mesajda “Ya hep ya hiç. Avrupa ülkeleri Trump’ı sadece anlaşmaya bağlı kalması için değil bu anlaşmanın iyi niyetle uygulanması için de ikna etmeli” ifadelerini kullandı.

İran, 5+1 ülkeleri (Fransa, Almanya, İngiltere, Rusya, Çin ve ABD) ile imzaladığı nükleer anlaşma ile nükleer enerji geliştirme programını Batılı ülkelerin talepleri doğrultusunda nükleer silah geliştirmeyeceği bir programa çevirmeyi kabul etmişti.

Buna karşılık 5+1 ülkeleri de İran’a yönelik ambargoları kaldırmayı kabul etmiş ve 2016’nın ocak ayından itibaren de bu ambargoların büyük kısmını kaldırmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ise 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadaki boşlukların düzenlenmesi için 12 Mayıs’a kadar süre vermiş ve bu düzenlemelerin yapılmaması halinde Tahran’a yönelik ambargoları kaldırma kararının süresini uzatmayacağını bildirmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün, Fox News televizyonuna verdiği röportajda İran ile imzalanan nükleer anlaşmanın alternatifi olmadığını söyledi. ABD’nin daha iyi bir alternatif bulunana kadar bu anlaşmaya uymasını tavsiye etti.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de bugün yayınladığı Twitter mesajlarında Macron’un sözlerine dikkat çekerek, “Cumhurbaşkanı Macron’un nükleer anlaşmanın alternatifi olmadığı şeklindeki değerlendirmesi oldukça yerinde” ifadelerini kullandı.

Tahran yönetimi daha önce yaptığı açıklamalarda anlaşmaya taraf ülkelerin nükleer anlaşmaya uyması halinde kendisinin de anlaşmaya uyacağını belirtmişti. Ancak tarafların imzalardan cayması halinde kendisinin de anlaşmayı yırtıp atacağını vurgulamıştı.