Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zarif: Washington çekilirse nükleer faaliyetleri zenginleştirme yoluna gideriz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, 2015 yılında imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na (KOEP) sahip çıkması için Avrupalı liderlere çağrıda bulundu. Washington’un anlaşmadan çekilmesi durumunda İran’ın nükleer faaliyetlerini daha da zenginleştireceğini söyledi.

The Guardian’a demeç veren Zarif, ABD Başkanı Donald Trump’ın politikalarına güvenilemeyeceğini ifade ederek, “Bana göre Trump, İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kaldığını onaylamaktan kaçınarak bu husustaki kararı 15 Ekim’de Kongre’nin almasını isteyecektir. Nükleer anlaşmaya göre İran, araştırma ve geliştirme yapabilir” dedi.

“İran gelişmiş bir nükleer ülke olarak karşılarına çıkacak”

Zarif, eğer Avrupa, Japonya, Rusya ve İngiltere de Amerika’yı izleyecek olursa, nükleer anlaşmanın yok olacağını ve İran geçmişe kıyasla ve 2015’te imzalanan anlaşmadan önceki dönemden daha gelişmiş bir nükleer ülke olarak karşılarına çıkacağını vurguladı.

Tahran ve 5+1 ülkeler arasında imzalanan anlaşma, 2005’ten bu yana İran üzerindeki ambargoyu aşamalı olarak kaldırmayı, buna karşılık da Tahran yönetiminin nükleer programında kısıtlamalar yapmasını öngörüyordu.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA), İran’ın anlaşma şartlarına uyduğunu söylerken; Trump’ın başkanlığa geçtiği günden bu yana Amerikalılar, İran’ı anlaşmanın ruhuna aykırı davranmakla ve Ortadoğu’da istikrarı sarsan bir ülke olmakla suçluyor.

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Nikki Haley, geçtiğimiz perşembe günü yaptığı konuşmada, Rusya’ya eleştirilerde yöneltmişti. Haley, anlaşmanın bir maddesi olarak yer alan IAEA’nin İran’daki kurumları denetleme faaliyetlerine karşı Rusya’nın İran’ı korumaya çalıştığını savunmuştu. İran’daki askeri bölgelerini denetlemede bazı diplomatik engellerin çıkarıldığını kaydetti.

“Denetim olmadan anlaşma boş sözlerden ibarettir”

Haley, “Eğer nükleer anlaşmanın bir anlamı olacaksa, tüm taraflar maddelerden aynı anlamı çıkarmalı. IAEA, askeri ve askeri olmayan bölge şeklinde bir ayrım yapılmaması gerektiğini belirtmesine rağmen, İranlı yetkililer, askeri bölgelerde teftiş yapılmasına izin vermeyeceklerini beyan ettiler. Görünüşe göre bazı ülkeler, İran’ı daha fazla denetimden korumaya çalışıyor. Denetim olmadan İran anlaşması boş sözlerden ibarettir” dedi.