Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zarif’in Katar ziyaretindeki önceliği ekonomiydi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed El-Sani dün Doha’da bir araya geldi. Görüşmenin gündeminde ikili ilişkiler ve bölgedeki son gelişmeler vardı.

Ziyaretin ardından Tahran’a dönen Zarif, burada yaptığı açıklamada, “Katar ile Yemen konusunda ortak görüşleri paylaşıyoruz” dedi. Umman ve Katar’a gerçekleştirdiği ziyaretin bölgedeki krizi derinleştirmeyi amaçlamadığını dile getirdi.

Zarif’in ziyaretleri, İran ve Türkiye arasında Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Tahran’a gerçekleştirdiği ziyaretle başlayan yakınlaşmaya paralel olarak gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da kısa süre içerisinde Tahran’a resmi ziyarette bulunacağı belirtildi.

Zarif, İran Parlamentosu’nda geçen ağustos ayında yaptığı konuşmada İran ile komşu ülkeler arasında ilişkileri geliştirmeyi vaat etmişti. Bölgedeki hareketlilik, ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran’ın nükleer anlaşmaya uyması için verdiği sürenin sonuna yaklaşılması açısından büyük önem kazanıyor. Zira Trump, İran’a yönelik açıklamalarında sertleşmeye devam ediyor.

İranlı kaynaklara göre Zarif, El Sani ile yaptığı görüşmede Katar’ın dış politikasını savunarak “Komşularımızla daha iyi ilişkiler kurmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada da İran Dışişleri Bakanı Zarif’in Katar tarafına iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini ve ticari fırsatlar sunulmasını teklif ettiği belirtildi. Teklifin Katar tarafından memnuniyetle karşılandığına değinilen açıklamada, Katar Emiri El Sani’nin, “İran ile daha iyi ilişkiler kurulması gerektiğini” vurguladığına yer verildi.

Zarif, Katar ziyareti kapsamında mevkidaşı Muhammed Bin Abdurrahman El-Sani ve Ekonomi Bakanı ile de bir araya geldi. Görüşmelerde, iki taraf ekonomik başlıkları ve Katar’ın Körfez İşbirliği Teşkilatı ile olan ilişkileri hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Yine İranlı kaynaklar Katar Emiri El Sani’nin “İran dahil bölgedeki diğer ülkelerle yaşanan krizler hakkında iletişim halinde olmamız kaçınılmazdır” ifadelerini kullandığını belirtiyor.
Zarif, Katar dönüşünde sosyal medya üzerinden yayınladığı fotoğrafına, “Bölge ülkeleriyle olumlu ilişkiler kurmak İran Dışişleri Bakanlığı’nın önemli hedeflerinden biridir” notunu düştü.

Zarif, Tahran dönüşü yaptığı ve resmi haber ajansı İSNA’da yayınlanan açıklamasında, İran, Katar ve Umman Sultanlığı’nın Yemen konusunda benzer bakış açısına sahip olduklarını belirtti. “Bu konuda istişarelerimizi sürdürüyoruz” ifadesini kullandı.

Doha ve Muskat ziyaretleri kapsamında bilgi veren Zarif, “Hükümetimizin göreve başladığı ilk günden bu yana söylediğimiz gibi; komşu ülkelerle olan ilişkilerimizi geliştirmek, dış siyasetimizin önceliğini teşkil etmektedir” açıklamasında bulundu.

Söz konusu ziyaretlerin İran Dışişleri’nin ekonomik kazanım elde etmek için başlattığı ilk girişim olduğunu belirten Zarif, Katar’la gerçekleştirilen görüşmelerin verimli geçtiğini vurguladı.