Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zarif’ten Avrupa’ya ‘pratik adımları hayata geçirme’ çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün yaptığı çağrıda Tahran’ın nükleer anlaşmada kalması için Avrupalı ülkelerin ‘pratik adımları hayata geçirmesi’ gerektiğini söyledi.

Bakan Zarif, İran hükümeti tarafından her yıl Eylül ayında gerçekleştirilen geleneksel etkinlikler kapsamında Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen ve 1. Körfez Savaşı’na ait belgelerin yer aldığı sergide açıklamalarda bulundu.

Zarif, açıklamasında, gelecek hafta nükleer anlaşmada kalan Avrupalı devletlerin dışişleri bakanlarıyla yapacağı toplantıya işaret ederek, görüşmelerde Avrupalı mevkidaşlarına ‘pratik adımların hayata geçirilmesi’ çağrısını yineleyeceğini ifade etti.

Mehr haber ajansına göre Zarif, “Avrupa pratik adımlara başladı ve biz de bu adımların hayata geçirilmesini bekliyoruz. Avrupalılar, kararlarımızı pratik adımlara göre aldığımızı bilirler” şeklinde konuştu.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi de daha önce benzer açıklamalarda bulunarak nükleer anlaşmanın kurtarılması için Avrupalılara pratik adımları hızlandırma çağrısı yapmıştı.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Zarif, ayrıca İran’ın kara para aklama konusunda küresel normlara adapte olması için hükümet tarafından önerilen üç taslak kararının meclisten geçirilmesini talep etti.

İran’ın lideri Ali Hamaney ise ülkesinin Kara Para Aklamanın Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu’na (FATF) katılımına karşı çıkarak, meclise terörle mücadele ve kara para aklanmasının önlenmesi yönünde kendi yasalarını çıkarma talimatı vermişti.

Meclisteki muhafazakar milletvekilleri, FATF’a katılma kararına, ülkedeki mali hareketliliğin denetlenmesi, Devrim Muhafızlarının hareket alanını kısıtlanması ve İran’ın ülke dışındaki operasyonlarından sorumlu Kudüs Gücü’nün faaliyetlerinin zarar göreceği gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Zarif: ABD’nin İran’la ticaret yapan ülkeleri tehdit etmesi, zayıflık göstergesi

Bakan Zarif ise İran’ın FATF’a katılmasını, ‘İran düşmanlarının mazeretlerini geçersiz kılacağı’ sözleriyle savundu. ABD ile İran arasındaki gerginliğe de değinen Zarif, ABD’nin yol açtığı gerginliğin sebebinin, ‘diğer ülkelerin ABD’nin taleplerine karşı direnmesi’ olduğunu iddia etti. İranlı vatandaşlara seslenen Zarif, “ABD Dışişleri’nin her gün İran’la ilişkisi olan devletleri tehdit etmesi, güçlülüğün değil zayıflığın göstergesidir” diye konuştu.

Zarif, ABD’nin İran’a yönelik Kasım ayında yürürlüğe koyacağı yaptırımlardan çekindiği için İran piyasalarından çekilen uluslararası şirketlerin geri çekilme kararını ‘geçici’ olarak niteledi.

Dışişleri Bakanı Zarif, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin ABD Başkanı Donald Trump başkanlığında bu ay içinde yapılacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki (BMGK) İran oturumuna katılacak olmasını ise “İran’ın bakış açısını ortaya koyması adına diplomasi için bir fırsat” şeklinde değerlendirdi. Zarif, Ruhani’nin Güvenlik Konseyi’nde çeşitli taraflarla ikili görüşmeler gerçekleştireceğine işaret ederek burada bir konuşma yapacağını açıkladı. Zarif, “Tüm ülkeler için olağanüstü bir fırsat” diye ekledi.

Öte yandan eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya gelmesine de değinen Zarif, ‘görüşmelerin gizliği olduğu’ iddiasını yalanladı. Cevad Zarif, “ABD’ye gittiğimde A’dan Z’ye herkesle görüşüyorum. Kissinger’den Kerry’e pke çok kişi ve ABD’li senatörler, görüşme talep ediyor. Bu normal bir durum ve İran’ın etkisine dair bir işaret” diye konuştu.