Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zayani: Trump’ın kararı, İran için önemli bir fırsat | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Abdullatif bin Raşid El-Zayani yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yönelik nükleer anlaşmadan çekilme kararının Tahran yönetiminin rotasını değiştirmesi için önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

Konu hakkında önemli açıklamalar yapan Raşid El-Zayani, “İran bölgedeki istikrarın sağlanmasını istiyorsa şu 5 şartı yerine getirmelidir. Nükleer dosyanın denetim ve kontrolü dahil sözleşmenin fesih süresi bakımından tamamlanması, teröristlere balistik füze sağlamamak, BMGK kararlarını uygulanması, bölge ülkelerin iç işlerine müdahale edilmemesi, terör eylemlerine destek verilmemesi” dedi.

“Körfez ülkeleri silahlardan arındırılmış Ortadoğu istiyor”

Zayani, Dubai’de önceki gün başlayan Beyrut Zirvesi Forumunun ikinci oturumuna katıldı. Gündeminde İran olan Zayani, “Körfez İşbirliği ülkeleri Nükleer silahlar da dahil olmak üzere kitle imha silahlarından arındırılmış bir Ortadoğu istiyorlar. ABD Başkanı Donald Trump’ın kararı rotasını değiştirmesi adına İran için bir fırsat niteliğindedir. İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmelerine uyması gerekir. Bölgeyi tehdit eden Husi milislerini ve teröristlere füze sağlamayı artık bırakmalıdır” diye konuştu. Zayani, İran’ın beş şartı yerine getirdiği takdirde bölgenin daha güvenilir bir yer olacağını da sözlerine ekledi.

Zayani: Yemen’deki krize son vermek için 6 yol izleniyor

Zayani KİK’in Yemen’deki siyasi uzlaşıya olan desteğinin uluslararası çevreler tarafından takdir edildiğine işaret ederek, Körfez İşbirliğine üye ülkelerin komşusu Yemen’deki krize son vermek için 6 yol takip ettiklerini belirtti. Genel Sekreter Zayani,“KİK’in öncelikli ve esas talebi siyasi uzlaşmanın gerçekleşmesidir. İkinci olarak meşru hükümeti yeniden görev başına getirmek ve siyasi uzlaşı yoluna tekrardan dönülmesini sağlamak. Üçüncü olarak insani yardımları bölgeye ulaştırmak bu bağlamda Kral Selman İnsani Yardım Merkezi’nin yaptığı yüklü yardımlara dikkat çekmek gerekir. Dördüncüsü Yemen’in bir terör kuyusuna dönüşmesini engellemeye çalışmak. Beşinci yol, uluslararası hukukun ihlali anlamına gelen kadın ve çocuk istismarıyla mücadele etmek. Sonuncu olarak ise işin ekonomi boyutu var. Zira bu konuda Yüksek Kurulun Yemen ekonomisini Körfez ekonomisiyle bütünleşmeye yönelik çalışmaları mevcut. Ayrıca gündemimizde Yemen’in yeniden imarı için uluslararası bir konferans düzenlemek de bulunuyor” dedi.

“Önemli başarılar elde edildi”

Zayani, KİK’in önemine ilişkin olarak üye ülkelerin bölge istikrarının korunmasında ve uluslararası ticarette önemli rol üstlendiklerini ifade etti.

KİK’in Uluslararası kuruluşlar tarafından bölgesel bir teşkilat olarak kabul gördüğünü belirten Genel Sekreter, bunun da bölgedeki önemli görevleri başarmasına borçlu olduğunu kaydetti.