Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zebari: Musul’daki savaşta 40 bin sivil öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bir istihbarat raporu, Musul kentini DEAŞ’ten kurtarmak için yapılan yıkıcı savaşta 40 binden fazla sivilin öldürüldüğünü gösterdi. Gerçek rakam, resmi açıklamadan çok daha yüksek. Raporda, cesetlerin birçoğunun halen göçük altında olduğuna ve insani acı seviyesinin korkunç boyuta ulaştığına işaret edildi.

İndependent tarafından yayınlanan Kürt istihbarat raporlarına göre, kuşatılmış olan şehir sakinleri, DEAŞ militanları, hava saldırıları ve onları bölgeyi terk etmeleri için zorlayan Irak kara güçleri tarafından öldürüldü.

Irak Eski Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, İndependent gazetesine, “Cesetlerin çoğu hala göçük altında, bu kadar acı insanlık için korkunç” dedi. Zebari, Kürt istihbaratının, 40 bin sivilin kentin kurtuluşu esnasında, özellikle Irak Federal Polis Kuvvetlerinin, hava saldırılarının ve DEAŞ militanlarının yoğun ateşine maruz kalıp öldürüldüklerine inandığını da sözlerine ekledi.

Zebari İndependent’e verdiği röportajda, Irak’ta Maliye ve Dışişleri Bakanlığı yapmış olan, Musul şehrinin bir vatandaşı olduğunu vurguladı.

Ağır silahlı askeri birimlerden biri olan Federal Polis birimleri tarafından devam eden bombardıman, kentin kitlesel bir şekilde imhasına yol açtı ve Musul’un batısında ağır kayıplar oldu. Zebari tarafından açıklanan ve daha önce bildirilen tahminlerden çok daha fazla sayıda olan sivil, dokuz aylık kuşatma sırasında öldürüldü.

İzleme ve kontrol gruplarından biri, 2017 yılı, 19 Şubat ve 19 Haziran tarihleri arasındaki hava saldırıları sonucu 805’i sivil 5 bin kişinin öldüğünü açıkladı.

Zebari, oradaki sivillerin acılarını hafifletmek için yeterince çaba göstermediklerini söyleyerek Bağdat hükümetini suçladı ve, “Bazen, hükümetin orada ne olduğuyla ilgilenmediğini düşünüyoruz” dedi. Zebari, Kürt istihbarat raporlarının, Irak ordusu güçleri arasında bozulmanın yüksek düzeyde olduğunu ortaya koyduğunu, şüpheli şahısların bin dolar, araba ve kamyonların da bin bin 500 dolar ödeyerek askeri kontrol noktalarından geçmesinin mümkün olduğunu söyledi.