Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zehirli yumurta krizi Asya’ya kadar ulaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yumurtalara böcek ilacı karıştığının açıklanması ile Avrupa’dan ithal edilen yumurtaların kontrolü artmıştı. Bu sebeple, Hong Kong’ta yumurtaların kontrol edilmesinden sonra zehirli yumurta skandalı Avrupa sınırlarını aştı.

Avrupa sağlık otoriteleri, satıldıkları mekanlardan milyonlarca yumurtayı geri çekmiş ve insan sağlığına zarar verebilecek Fipronil maddesine rastlanan onlarca çiftliği kapamıştı. Ama kriz kapsamının genişlemesinin bir işareti olarak, Avrupa Komisyonu dün, Asya’da krizden etkilendiğini duyuran ilk ülke olan Honk Kong’un Hollanda’dan yumurta ithal ettiğini açıkladı.

Hong Kong Sağlık Bakanı Sophia Chan, yetkililerin Avrupa’dan ithal edilen yumurtaların kontrolünü arttırdığını açıkladı. Bakan, Gıda Güvenliği Merkezi’nin Avrupa’dan gelecek yumurtaların hem girişte, hem de dağıtımda kontrol edileceğini söyledi.

Avrupa Birliği (AB), böcek ilacı Fipronil karışan zehirli yumurta skandalı ile ilgili bir kriz toplantısı çağrısında bulunmayı planlıyor. AB, zehirli yumurtadan etkilenen İsviçre’de dahil, 15 AB ülkesini konu hakkında birlikte çalışmaya çağırdı.

Avrupa Birliği Komisyonu, skandaldan etkilenen ülkelerin Belçika, Hollanda, Almanya, Fransa, İsveç, İngiltere, Avusturya, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Danimarka olduğunu açıkladı.

Komisyon, bu ülkelerin krizden ders çıkarmak için 26 Eylül’de toplanacağını açıkladı.

Avrupa Sağlık Komiseri, Fransız haber ajansı AFP’ye Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin skandaldan etkilenen üyeleri bir toplantıya davet edeceğini açıkladı. Avrupa Sağlık Komiseri yazılı mesajında, “Krizden etkilenen tüm üye ülkelere, gıda güvenliği ajans temsilcilerinin de yer alacağı ve bize gerçeklerin sunulacağı üst düzey bir toplantı önerildi” dedi.

Skandal, Almanya ve Hollanda’daki dükkanlardan milyonlarca yumurtanın çekilmesiyle geçen hafta başlamıştı.

Bu sektörde şimdiye kadar ki kaybın, Belçika’da 60 ve Hollanda’da 160 çiftliğin hala kapalı olması ile on milyonlarca euro olduğu tahmin ediliyor.