Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zevahiri İle Colani arasındaki kavga büyüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Heyetu Tahriru’ş Şam, pazartesi sabahı El Kaide militanlarına ve yöneticilerine yönelik geniş bir tutuklama hamlesi başlattı. Örgüte bağlı emniyet güçleri arananlar listesinde bulunan önemli şahsiyetleri tutuklamayı başardı. Bunlar arasında Nusra’nın Genel Kadı Yetkilisi Sami el- Aridi ve Feth’uş Şam’ın eski yöneticilerinden İyad Tubasi’de var. Bu iki isim, Türkiye sınırına yakın İdlib’te yakalandı.

Bu iki önemli ismin, Kaide’nin yeniden canlandırılmasına destek olan iki örgüt arasındaki artan sorunu çözmek için Tahriri Şam’ın lideri Muhammed Colani’ye gittikleri söyleniyor.

Dün Tahriri Şam’dan bir yetkili yaptığı açıklamada şöyle dedi; “Tutuklanan Aridi ve Tubasi, Ensarul Furkan örgütünün lideri ve yardımcısı. Bu örgüt, Kaide’nin bir parçası olarak Türkiye askerleri Kuzey Suriye’ye geçtikten sonra kuruldu. Ürdünlü bu iki kişi, Temmuz 2016’da Nusra’nın, El- Kaide örgütünden ayrıldığını açıkladıktan sonra Fethüş Şam örgütünü yönettiler.”

“El- Kaide yöneticilerinin evlerine baskın”

Yetkili açıklamalarına şöyle devam etti; “Emniyet güçlerimiz El- Kaide yöneticilerinin bürolarına ve evlerine baskın düzenledi. Bu operasyonda Ensarul Furkan diye isimlendirilen örgütün en önemli ismi Ebu Musab Zerkavi’nin Eski Temsilcisi ve Nusra’nın eski yöneticilerinden Ebu Hemam Şami’de tutuklandı. Ayrıca Ensarul Furkan örgütünde şer’i sorumlu Bilal Harisat Ebu Hadice ve 2012’de Nusra’ya katılıp Doğu Guta’da askeri görevlerde bulunan ve Nusra El Kaide örgütünden ayrıldığını açıklayınca ayrılan Ebu Hacer Ürdüni de tutuklananlar arasında.”

Yetkiliye göre tutuklananların en tehlikelisi Ensar’ul Furkan’ı yöneten eski Nusra yöneticilerinden, Ürdün’de Cihadi örgüt üyeliğinden hapis yatmış Ebu Süleyman Suri.

“Toplantı iddiaları iftira”

Ebu Muaviye Ensari adıyla bilinen HTŞ emniyet yetkilisi tutuklamalarla ilgili olarak “Bazıları sosyal medya hesaplarından aldıkları bilgilerle örgütümüzün önce onları toplantıya çağırdığı sonra da tutukladığını söylüyorlar. Bu söylentiler sırf yalan ve iftiradan ibaret. İyad Tubasi, Dera’ya geçmek isterken bir kontrol noktasında yakalandı. Aridi ise arananlar listesindeydi.”

“Amaç ayrılıkları engellemek”

Çöl bölgesinden HTŞ’ye bağlı askeri bir kaynak şu açıklamada bulundu; “HTŞ’nin bu tutuklama hamlesi aslında Ensar’ul Furkan örgütünün yöneticilerine yönelik. Burada amaç örgütün tüm muhalifler ve ayrılıkçılardan kurtarılmasıdır. Colani’nin bu adımı tehlikelerle dolu gelecekte tüm ayrılıkları engellemek için yapılmış önleyici darbe mesabesindedir.”

Askeri yetkili açıklamalarına şöyle devam etti: “ HTŞ liderlerine ulaştık ve tutukladıkları kişileri salıvermeleri için 24 saat süre verdik. Şu anda Hama ve İdlib’te DEAŞ rejim güçleriyle savaşmaktadır. Bizler de cihad meydanlarındayız. HTŞ içinde savaşmak için bu yöneticilere ihtiyacımız var. Eğer tutuklular belirlediğimiz zaman içinde salıverilmezlerse istemeyerek de olsa HTŞ saflarından ayrılacağız”

“Biat edenlerden ahde vefa bekleriz”

Bu konuyla ilgili olarak El-Kaide lideri Eymen Zevahiri HTŞ’ye sert eleştirilerde bulundu ve çocukların soruşturulması ve kadınları gözaltına alarak anlaşmaları çiğnediklerini söyledi. Zevahiri: “ Bizim örgütümüze biat edenlerden ahde vefa bekleriz. Onların aramızdaki anlaşmayı çiğnememeleri gerekir. Ayrılma kararlarını açıkladıklarından beri konuyla ilgili konuşmuyorum. Zira şartlar el vermiyor. Bu sorunun kendi aramızda basından uzak şekilde çözülmesi gerekir. Onlara yaptıklarının anlaşmayı bozmak anlamına geldiğini söyledik. Ayrılık isteği Amerikan baskısı altında geldi. Ancak şunu bilmeliler ki ayrılık gerçekleşse de bombalama durmayacak, terörist sınıflandırmaları bitmeyecek ve durum daha da kötüleşecek.

Siyasi gözlemciler söz konusu tutuklamalardan sonra Kaide lideri Eymen Zevahiri ile Nusra lideri Colani arasında tartışmaları alevlendirdiğini belirtiyorlar.