Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zevahiri, Mısır ve Tunus’taki Fundamentalistlere eleştiri yağdırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Terör örgütü El Kaide lideri Eymen ez-Zevahiri, Arap Baharı sonucunda başarısız olmuş İslamcı yönetimler sebebiyle Tunus’taki Nahda, Mısır’daki Hürriyet ve Adalet Partisi ve Müslüman Kardeşler (İhvan) Hareketi gibi köktendinci partilere ağır eleştirilerde bulundu.

Zevahiri, El Kaide örgütüne bağlı “es-Sehab” yayın organında yayınlanan “7 yıl Sonra Kurtuluş Nerede?” başlığını verdiği sesli mesajında şöyle dedi:

“Müslümanların büyük bir kısmı şeriat için hazırdılar, şeriatın uygulanmasını talep ettiler İslamcılar ise samimi inançlarından vazgeçerek sadece yönetimi ele almak için gayret ettiler. Nahda ve İhvan partileri ABD ve Batı’yı memnun etme konusunda çok istekli iki partiydi. Ancak izledikleri bu yöntem sadece devrimlerden uzaklaşılarak eski rejimlere dönülmesine sebep oldu.”

Mısırlı araştırmacılar konuşmayı değerlendirirken “Zevahiri dünyanın bir savaş arenasına dönüşmesi ve geçtiğimiz yıllarda İslamcılara yapılan eleştiriler yüzünden parçalanmış olmasına rağmen bağlayıcı hareket olarak nitelendirdikleri el-Kaide’nin kalıcı olması için girişimde bulunuyor” yorumunu yaptılar.

Zevahiri tüm Arap devrimlerinin, dünyanın karıştığı ve büyük devletlerin olayların gidişatını belirleyemediği ülke olan Suriye hariç, diğerlerinde büyük bir baskıya maruz kaldıktan sonra eski sistemlerine dönüş yaptığını söylüyor. Örgüt lideri, hedeflenen sonuca ulaşamadıklarını 12 dakikalık konuşmasında belirtiyor.

Zevahiri’ye göre Tunus, Mısır, Yemen ve Libya eski rejimlerine geri döndü. Cihatçıların ise bu acı tecrübelerden ders almış olması gerekiyor. Öğrenilmesi gereken ilk ders de cihatçıların inançlarına bağlı kalarak uygun çözümler aramak olmalı.

El Kaide örgütü ABD, Rusya ve İngiltere’ye karşı savaşta kendisini öncü olarak görüyor ve “Harici ve Tekfirci” olarak tanımladığı DEAŞ’ın aksine “doğru stratejilerle” hareket ettiklerini savunuyor.

Zevahiri daha önce de 2016’nın Ağustos ayında yayınladığı mesajında Arap Baharı’nın Mısır, Tunus ve Yemen’de uğradığı başarısızlıklardan dolayı memnuniyetsizliklerini dile getirmişti. Yine eski mesajında İhvan örgütünü “sadece kendilerine sunulanlardan dolayı mutluluk duyması için eğitilen bir kümes hayvanına” benzetmiş ancak “bu kümes hayvanının kendisine yaklaşan tehlikelerden habersiz bırakıldığını” söylemişti.