Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zeytin Dalı Harekatı, Afrin’in merkezine ilerliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara: Said Abdurrezzak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Cinderes beldesinin büyük oranda kontrol altına alındığını, ardından da Afrin şehir merkezinin kuşatılarak arındırılacağını açıkladı. Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Suriye’de, Şam yakınındaki Doğu Guta’yı rejim saldırılarından kurtaracak bir ateşkes yapılması konusundaki kararın uygulamaya gücünün yetmemesini ise kınadı.

Erdoğan, dün TBMM’de AK Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada terör örgütünün sınırlarıyla olan irtibatının artık tamamen kesildiğine ve önemli bölgelerin kurtarıldığına dikkat çekti. Cinderes beldesinin çok yakında kontrol altına alınacağını belirten Erdoğan ardından da Afrin’in merkezinin kuşatma altına alınarak arındırılacağını ifade etti. Ayrıca şu ana kadar 700 kilometrekarenin üzerinde bir alanın teröristlerden temizlendiğini ve kontrol altına alındığını, 2 bin 872 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtti. Erdoğan, ‘Zeytin Dalı Harekâtı’ başladığından beri TSK ve jandarma personelinden 41 askerin, Özgür Suriye Ordusu’ndan 159 kardeşinin şehit olduğunu ifade etti.

Bugüne kadar Türkiye’nin operasyonlarında kasıtlı olarak tek bir sivilin dahi zarar görmediğini, bunu kimsenin iddia edemeyeceğini belirten Erdoğan ÖSO’nun TSK ile birlikte şerefle savaştığını söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan, Suriye rejiminin ve Rusya’nın geniş çaplı saldırılarına maruz kalan Doğu Guta’daki durum hakkında ise BMGK’nın yakın tarihli ateşkes kararını uygulamada başarısız olduğu için BM’yi eleştirdi.

Erdoğan AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Doğu Guta’daki gelişmeler yenilir yutulur mu? Acaba Doğu Guta’daki gelişmeler insanlığa sığar mı? Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde karar alıyorlar; batsın sizin kararınız. İşleme konulmayan kararın insanlık için ne anlamı var?”

Operasyonlar sürüyor

Afrin’de YPG’nin elinde sadece Cinderes ve Maabatlı beldeleri kaldı. Şu ana kadar Afrin’de TSK kontrol altına alınan alanların sayısı 147’ye ulaştı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’nin İdlib, ‘Fırat Kalkanı bölgeleri’ ve Suriye’nin kuzeyinde 170 bin kişilik mülteci kampları kuracağını duyurdu.

Zeytin Dalı Harekâtı’nın Suriye’deki DEAŞ ile mücadeleye olumsuz etki ettiği iddialarına cevap veren Aksoy, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü’nü “Saçmalamaya devam etmiş” diyerek kınadı.

Türkiye’nin taleplerinin açık olduğunu vurgulayan Aksoy, ABD ile oluşturulan çalışma grubunun 8-9 Mart tarihlerinde toplanacağını belirterek, “Beklentimiz ABD’nin taleplerimize dair somut adımlar atması, sözlerini yerine getirmesidir. Toplantıda PYD-YPG’ye verilen silahlar konusu ele alınacak. Silahların teslim edilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Pentagon Sözcüsü Albay Rob Manning, daha önce yaptığı açıklamada “Operasyonel duraksamaların çeşitli nedenleri var. Bizim Suriye’deki görevimizde ise bir değişiklik yok. Halen DEAŞ’a odaklıyız” demişti.

Manning, geçen pazartesi akşamı yaptığı açıklamada “Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içindeki bazı savaşçılar Fırat Vadisi’nin ortasındaki operasyonları terk etti” ifadelerini kullandı. SDG’nin DEAŞ’ı hezimet uğratmaya devam ettiğini söyledi.

Washington tarafından desteklenen SDG, ülkenin doğusundaki DEAŞ örgütüne karşı savaşan bin 700 savaşçısını yaklaşık bir buçuk aydır TSK’nın operasyon düzenlediği Afrin bölgesine nakletmeyi hedeflediğini duyurdu.

SDG komutanlarından Ebu Ömer el-İdlibi, Rakka’da düzenlediği basın toplantısında, “Güçlerimizi Deyrizor’un kırsal kesimlerinden ve DEAŞ’a yönelik savaş cephelerinden çekerek Afrin’de savaşmak gibi zor bir karar aldık. Afrin’deki ailemizin önceliği bulunuyor. Onları korumak, radikalizme karşı savaşı destekleyen Uluslararası Koalisyon’un kararlarından daha önemlidir” diye konuştu.