Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin’deki stratejik bir dağ kontrol altına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Özgür Ordusu, Suriye’nin kuzeyindeki Zeytin Dalı Operasyonu’nun 13. günüde stratejik Darmık Dağı’nın kontrol altına aldığını bildirdi. Kilis ve Hatay’da ise YPG’nin saldırıları artıyor. Darmık Dağı’nın YPG tarafından Kilis’i bombalamak için kullandığı kaydedildi.

Operasyona katılan kuvvetler kontrolü ele geçirinceye kadar dağ, ağır hava ve topçu ateşine maruz bırakıldı.

Hatay’da bulunan Kırıkhan ve Hassa’daki Türk topçuları ve roketatarları Kürt birimleri tarafından bombalandı. TSK dün yayınladığı bildiride 20 Ocak’ta Zeytin Dalı Operasyonu’nun başlangıcından bu yana 823 YPG unsurunun etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Türk yetkiler dün yaptığı açıklamada son 24 saatte DEAŞ ve YPG saflarından 12 teröristin etkisiz hale getirildiğini ayrıca Türk savaş uçaklarının silah depolarının ve barınakların bulunduğu 6 terör noktasını imha ettiğini bildirdi. Operasyon sırasında sivillere zarar verilmediği vurgulandı.
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde ise 2 sivil, YPG tarafından düzenlenen 2 füze saldırısında yaralandı.

Suriye’nin Afrin bölgesinden Hatay’ın Reyhanlı ilçesine atılan 3 füzenin düşmesi sonucu Bayır Mahallesi’nde 1, Adabucak Mahalesi’nde ise 3 kişi yaralandı. Bir diğer saldırıda 68 yaşındaki Rıfat Sinirli ölürken 7 kişi de yaralandı. Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan, Suriye’nin Afrin bölgesinden Kilis’e düzenlenen roket saldırısı sonrasında yaptığı basın açıklamasında 3 roketin bölgeye düşmesi sonucu 1’i ağır 3 kişinin yaralandığını bildirdi. Başbakan Binali Yıldırım dün Kilis ve Hatay’a atılan roketlerle ilgili yaptığı açıklamada, “12 günde 82 roket atıldı. Beş vatandaşımız hayatını kaybetti, 100’den fazla yaralımız var” dedi. Yıldırım “Tünellerini menzillerini başlarına yıktık, tertemiz edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yıldırım ayrıca Türkiye’nin güvenlik ve istikrar sağlamayı amaçladığını vurgulayarak “Terörizm ortadan kaldırılıncaya kadar durmaksızın ülke içinde ve dışında terörle mücadele etmeye devam edeceğiz. Amacımız halkımız için güvenlik ve istikrar sağlamak” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Zeytin Dalı Harekâtı ile hedeflenen sadece Türkiye’ye yönelik bir tehdidin ortadan kaldırılması değil aynı zamanda Suriye’de barış ve istikrarın sağlanması, sınırlarını ve toprak bütünlüğünü korunmasıdır” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Antalya’da yaptığı açıklamada “Karşı karşıya kaldığımız bütün tehditlerin arkasında kim varsa ortadan kaldıracağız. Afrin ve Anadolu’daki teröristleri izleyeceğiz. Çünkü bize yönelik tehdit var. DAEŞ var, YPG/PKK var, el ele, kol kola vermişler. Dünya Süryaniler Kongresi Başkanı’nın açıklamasını gördünüz. Oradaki tüm Hristiyan çocukları alıyorlar. Zorla Türk ordusunun ve Özgür Suriye Ordusu’nun karşısına dikiyorlar. Canlı kalkan olarak kullanıyorlar. Niye bunları görmezden geliyorsunuz, niye burada ölen sivillerin haklarını savunmuyorsunuz?” ifadelerini kullandı.
Ayrıca YPG’nin Suriye’den Hatay ve Kilis’e fırlattığı füzelere ve sivil kayıplara dünyanın neden önem vermediğini sordu.

Türk yetkililer, internet üzerinde Suriye’deki askeri operasyona karşı politika yürüten Türk Tabipleri Birliği’ne (TBB) bağlı 13 kişinin gözaltına alınması için emir verdi. Savcılık, geçen pazartesi günü TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel’in de aralarında bulduğu 11 kişinin gözaltına alınması için emir vermişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapılan sözlü saldırıda “emperyalizmin hainleri ve failleri” suçlaması yöneltilmişti.

Hükümet, 20 Ocak’ta başlayan Afrin Operasyonu’na karşı çıkan ve eleştiren sosyal medya yayınları nedeniyle gözaltına alınan 300’den fazla kişi olduğunu duyurdu.