Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zeytin Dalı Harekatı’nda hedeflenen bölgelerin yarısı ele geçirildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde yürütülen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında hedeflenen bölgelerin yarısının ele geçirdiğini bildirdi. Ayrıca Almanya’ya eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim’i iade etme talebinde bulundu.

Bozdağ: Afrin’de 142 bölge ele geçirildi

Konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Harekat ile bugüne kadar 112’si köy, 30’u kritik nokta olmak üzere toplam 142 bölge kontrol altına alınmıştır” dedi.

Bozdağ, kontrol altına alınan yerleşim yerleri arasında Bülbül, Racu, Deyr Salvvan, Şeyh Hadid ve Badinli beldelerinin bulunduğunu da söyledi.

Bugüne kadar harekat alanında 702 kilometrekarenin kontrol altına alındığını açıklayan Bozdağ, “Harekatın toplam alanının bin 920 kilometrekare olduğu değerlendirildiğinde neredeyse harekat bölgesinin yarıya yakını TSK’nin kontrolü altına geçmiştir. Son 3 gün içinde gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda Racu-Afrin ve Cinderis-Afrin karayolları da kontrol altına alınmıştır. Harekat başarıyla yürütülmektedir. Bütün hedefler gerçekleştirilinceye kadar harekat devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Savaş uçakları, Cinderes’de PYD/YPG mevzilerini vuruyor

Türk savaş uçakları ise Afrin’in güneyindeki Cinderes beldesine düzenlenecek kara operasyonu öncesi YPG terör örgütüne ait mevzilere yönelik hava harekatı düzenledi.

Askeri kaynakların verdiği bilgiye göre, “Türk savaş uçakları, Cinderes çevresinde PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait daha önce belirlenen hedefleri vururken, sınır boyunda konuşlanan fırtına obüsleri, Afrin bölgesindeki PYD/YPG mevzilerine yönelik atışlarını sürdürdü.

4 belde merkezi YPG’den temizlendi

TSK ve ÖSO kuvvetleri, dün, stratejik Racu beldesinden sonra Şeyh Hadid köyünü de ele geçirmişti. Racu’nun düşmesiyle birlikte Afrin’de ele geçirilen merkezi belde sayısı 3’e yükselmişti. TSK ve ÖSO kuvvetleri, ayrıca Afrin’in kuzeybatısındaki Şeran beldesinin Beluşank ve Alıcı köyleri ile kuzeydoğusundaki Şeran beldesine bağlı Göbelek köyü ile ilçenin güneybatısındaki Cinderes beldesine bağlı Kureybe köyünü de ele geçirdiğini ilan etti.

TSK tarafından önceki gün yapılan açıklamada, Racu ve Cinderes beldeleri arasındaki yolların tamamen kontrol altına alındığı bildirildi. Askeri kaynaklar, TSK ve ÖSO’nun birkaç gün içinde Cinderes beldesini de ele geçirerek, Afrin’deki dördünce belde merkezini de kontrol altına alacağını tahmin ediyor.

Komandolar sınırda

Öte yandan TSK tarafından Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gönderilen komandolar, otobüsler ve askeri araçlarla Hatay’ın Hassa ilçesine ulaştı.

20 zırhlı araçtan oluşan konvoydaki askerlerin sınır hattındaki birliklere konuşlandırılacağı öğrenildi.

Erdoğan-Macron görüşmesi

Öte yandan önceki gün Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İki liderin Suriye konusunda karşılıklı diyaloğun devam etmesine önem verdiklerini vurguladığı görüşmede, Afrin’de terör unsurlarına karşı yürütülen Zeytin Dalı Harekatı’nın Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik tehdidi bertaraf etmenin yanı sıra bölge halkının huzuruna da katkı sağlayacağına işaret edildi.

Salih Müslim’in Almanya’dan iadesi istendi

Afrin’de bu gelişmeler yaşanırken Türkiye, Almanya’dan eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim’in gözaltına alınarak kendisine iade edilmesini talep etti.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, hakkında İnterpol’den kırmızı bülten çıkarılan Salih Müslim’i takip etmeye devam ettiğini ve Adalet Bakanlığı’nın Müslim’in iadesi için harekete geçtiğini ifade etti.