Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zeytin Dalı’nda 135. Alay askeri üssü ve Bableit havaalanı kontrol altına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ‘Zeytin Dalı’ Harekatı kapsamında Afrin merkeze doğru ilerleyişini sürdürüyor. TSK ile birlikte hareket eden Özgür Suriye Ordusu, (ÖSO) YPG’ye bağlı özel kuvvetlerin Afrin yakınlarında bulunan askeri üssünü (135. Alay) ele geçirdiğini, Cinderes-Afrin yolu üzerindeki stratejik öneme sahip Bableit Havaalanını da kontrol altına aldığını açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, TSK ve ÖSO birliklerinin, harekat kapsamında Afrin ilçe merkezine ilerlemeye devam ederken, ilçe merkezinin 2 kilometre kuzeydoğusundaki YPG’ye bağlı ‘135. Alay’ olarak bilinen askeri üssü kontrol altına aldığı, ayrıca ele geçirilen üste, yer altına inen tünel girişleri ile tepenin içindeki büyük bir mağaraya park edilmiş çok sayıda aracın yanı sıra çok sayıda askeri mühimmatın bulundu.

Çok sayıda köyde kontrol sağlandı

Haberde, ele geçirilen askeri üste ABD’nin YPG birimlerine askeri eğitim verdiğine de değinilirken, TSK ve ÖSO’nun, Afrin’in kuzeybatısındaki Racu beldesine bağlı Hocamali, Savan Kabir, Çançanlı köyleri ile, ilçenin güneybatısında Cinderes’e bağlı Tellef, Kocaman köyleri, kuzeydeki Bülbül beldesinin Solaklı ve Alibey köyleri ve ilçe merkezine bağlı Kavkabah köyünün yanı sıra Kastel Keçik, Kara Tepe, Halidiye, Culbul ve Kane Kauer köylerinde de kontrolü ele geçirdiği kaydedildi.

TSK ve ÖSO birimlerinde yer alan uzmanlar, tamamen kontrol altına alınan Cinderes’te YPG tarafından yerleştirilen mayınları temizlemeye devam ederken, sivil halk, patlayıcı ve mayınlardan arındırılmış bölgelerde bulunan evlerine dönmeye başladı.

Bolu’da partisinin İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, askeri harekatın Afrin’in terör örgütlerinden tamamen arındırılıncaya kadar devam edeceğini söyledi.

“Afrin’i gerçek sahiplerine teslim edeceğiz”

Zeytin Dalı Harekatı’nda şu ana kadar 3 bin 300 teröristin etkisiz hale getirildiğine değinen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti, “Silahlı kuvvetlerimiz, ÖSO ile işbirliği içinde Zeytin Dalı Harekatı’nı sürdürüyor. Yeniden bir diriliş var. Bu diriliş kendisini Afrin’de gösterdi. Cerablus’ta, El Rai, El Bab’ta gösterdi. Orada 2 bin kilometrelik alan, burada da 952 kilometrelik alan kontrolümüzde. Biz burada işgale mi gidiyoruz? Tam aksine, biz teröristleri kovalıyoruz. Teröristleri oradan çıkartarak oranın gerçek sahiplerine, oraları teslim etmeye gidiyoruz. Cerablus’ta öyle olmadı mı? İnşallah Afrin’de de o toprakların sahibi, topraklarına dönmeye başladılar.”

Terör örgütlerinin, 911 kilometre uzunluğundaki Suriye-Türkiye sınırında olduğuna dikkat çeken Erdoğan, Türkiye sınırına yönelik tehditler karşısında NATO’nun tavrını eleştirerek, “Şu anda Suriye’de bu olaylar yaşanırken, NATO sen ne zaman bizim yanımızda yer alacaksın?” diye sordu.

Öte yandan, TSK, Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terörden arındırılan bölgelerde insani yardım malzemesi dağıtma çalışmalarını başlattı.

Bursa’dan Afrin bölgesine gönderilen yiyecek ve giyecek taşıyan 6 tır, Afrin’de TSK’nın kontrolü altındaki bölgelere ulaştırıldı.