Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zimbabve Devlet Başkanı gerginliği ortadan kaldırmak için muhalefetle görüşüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Zimbabve Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa, devlet başkanlığı seçim sonuçlarının protesto edilmesi nedeniyle ülkede yaşanan gerginliği ortadan kaldırmak için muhalif Demokratik Değişim Hareketi (MDC) İttifakı’nın lideri Nelson Chamisa ile görüştüğünü açıkladı.

Mnangagwa, başkent Harare’de, ordunun göstericilere müdahalesi ile 3 kişinin ölmesi, çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden olan şiddet konusunda bağımsız bir soruşturma açılması çağrısında da bulundu.

Polis yetersiz kalınca asker sokağa indi

Polis, başkent Harare sokaklarında yürüyüş düzenleyerek bazı araçları ateşe veren göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etmiş, polisin müdahalesinin yeterli olmaması sonrası askeri kuvvetler zırhlı araçlar ve askeri helikopterlerin yardımı ile sokaklara inip göstericileri dağıtmaya başlamıştı.

Yaşanan şiddet olaylarının ölümlere neden olmasının ardından bu sabah birçok dükkan kapatıldı ve başkent sokakları sessizliğe büründü.

“Hükümet istediğini yapacaktır”

Harare sokaklarında taksicilik yapan bir Zimbabveli, “Dün Zimbabve için çok üzücü bir gündü. Umuyoruz ki bu sakinlik sürer. Hepimiz bu seçimleri unutacağız. Seçimlerin adil olup olmadığını bilmiyoruz. Hükümet istediğini yapacaktır” şeklinde yorumda bulundu.