Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zimbabve Devlet Başkanı’ndan birlik çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Zimbabve Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa, ülkede yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde zafer ilan etmesinin ardından birlik çağrısında bulunurken, ana muhalefet lideri Demokratik Değişim Hareketi (MDC) İttifakı başkanı Nelson Chamisa ‘kurallara uygun ve doğrulanmış’ seçim sonuçlarının açıklanmasını istedi.

Araları sonradan açılsa da, ülkenin eski İstihbarat Şefi olarak, eski Devlet Başkanı Mugabe’ye en yakın isimlerden biri olan 75 yaşındaki Mnangagwa, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Teşekkürler Zimbabve. Zimbabve Cumhuriyetinin ikinci Devlet Başkanı olmaktan onur duydum. Seçimlerde bölünmüş olsak da hayallerimizde birleştik. Bu yeni bir başlangıç. Barış, birlik ve sevgi içerisinde el ele verip herkes için yeni bir Zimbabve inşa edelim” ifadelerini kullanarak birlik çağrısında bulundu.

Mnangagwa, Nelson Chamisa karşısında rahat bir şekilde zafer elde ederken, muhalefetteki 7 partinin oluşturduğu Demokratik Değişim Hareketi’nin (MDC) adayı Nelson Chamisa ise, seçim komisyonunun ‘kurallara uygun ve doğrulanmış’ seçim sonuçlarını açıklaması gerektiğini ifade etti.

Chamisa Twitter’dan yaptığı açıklamada “İradenin gücünün, güç isteğine üstün geleceğini düşünmüştüm” ifadelerini kullandı.

Güney Afrika Kalkınma Topluluğu’nun başkanlığını da yapan Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa da Zimbabvelilere seçim sonuçlarını kabul etmeleri çağrısında bulundu.

Zimbabve’de 37 yıllık Robert Mugabe dönemi sonrası gerçekleşen ilk demokratik seçimlerde Zimbabve Afrika Ulusal Birliği-Yurtsever Cephesi’nin (Zanu-PF) kazandığının duyurulması ve devlet başkanlığı seçim sonuçlarını açıklanmaması nedeniyle muhalifler sokağa dökülmüştü.

Başkent Harare sokaklarında bazı araçları ateşe veren göstericilere, polis, göz yaşartıcı gazla müdahale etmiş, fakat bu müdahalenin yeterli olmaması sonucu askeri kuvvetler sokaklara inip göstericileri dağıtmaya başlamıştı. Göstericiler ile askeri güçler arasında çıkan çatışmalarda ise 6 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

Başkent Harare’de sabah saatleri sakin geçse de polis, önlem olarak muhalif MDC İttifakı’nın ofislerinin dışarısındaki bekleyişini sürdürdü.