Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zimbabve ordusu seçimlere müdahale ettiği iddialarını reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Zimbabve’de ordunun Mnangagwa’ya destek verdiği iddiaları tartışmalara neden oldu. Ordu adil seçimler düzenlenmesi için çalışmalara daima yardım edeceklerini duyurdu.

Zimbabve ordusu dün yaptığı açıklamayla, 30 Temmuz’da yapılacak genel seçimlere hazırlık amacıyla Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa ve kendisine bağlı iktidar partisi ZANU–PF yanlısı kampanya yürüttüğü iddialarını reddetti.

Fransız Basın Ajansı’nın (AFP) haberine göre Zimbabve Savunma Kuvvetleri Sözcüsü Albay Overson Mugwisi düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“Zimbabve Savunma Kuvvetleri’nin yaklaşmakta olan seçimlerde doğrudan bir müdahalesi yok. Seçimlere müdahale ettiğimiz konusunda yayılan yanlış bilgiler bizi şaşırttı.”

Muhalefete yakın birçok medya organı orduyu, ülkenin bazı kırsal bölgelerinde seçmenlere baskı yapmakla suçladı.

Albay Mugwisi açıklamasının devamında “Seçimlere yönelik öncelikli rolümüz oylama sırasında ve sonrasında sükûneti sağlamak, yasaları ve düzeni korumak için polise yardım emektir” dedi.

37 yıldır Devlet Başkanı olan Robert Mugabe’nin kasım ayında istifaya zorlandığı ve Temmuz sonunda seçime gitmeye hazırlanan ülkede Mnangagwa orduya yakınlığıyla biliniyor.