Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zimbabve ordusu: Ülkede darbe söz konusu değil | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Zimbabve Ordusu’ndan Tümgeneral Sibusiso Moyo, ülkenin resmi televizyon kanalı ZBC’nin canlı yayında ordunun yazılı açıklamasını okudu. Açıklamada, ülkede herhangi bir askeri darbenin söz konusu olmadığını, Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe ve ailesinin sağlık durumlarının iyi olduğunu ve ordunun amacının suçluların hedefindeki Devlet Başkanı Mugabe’yi korumak olduğunu belirtti.

Tümgeneral Moyo yaptığı açıklamada, “Amacımız Cumhurbaşkanı Robert Mugabe’yi iktidardan indirmek değil, çevresindeki suç şebekesini çökertmek. Devlet Başkanı Mugabe ve ailesinin sağlık durumları iyi ve güvenli bir yerde bulunuyorlar” ifadelerini kullandı.

Askeri açıklamada, 37 yıldır iktidarda bulunan 93 yaşındaki en yaşlı devlet başkanı olan Mugabe’nin güvenliğini sağlamak olduğu vurgulandı. Açıklamada, “Görevimiz tamamlanır tamamlanmaz, durumun normale dönmesini bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

ABD Büyükelçiliği, ABD vatandaşlarının evlerini terk etmemeleri konusunda uyardı. İngiltere’de aynı şekilde Zimbabve’de yaşayan vatandaşlarına evlerinden çıkmamaları ve sokağa inmemeleri konusunda uyarıda bulundu.

Öte yandan, bu sabah Devlet Başkanlığı konutu yakınlarında silah ve patlama sesleri duyulan başkent Harare sokaklarında askeri birlikler konuşlandırılmış durumda.