Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zimbabve, yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Zimbabve, önümüzdeki pazartesi günü yaklaşık 40 yıldan beri ilk kez Robert Mugabe’nin olmadığı bir seçime giderek tarihinde yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor. Seçimleri Mugabe’nin eski yardımcısı olan Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa’nın kazanması bekleniyor.

1980’deki bağımsızlığından bu yana ülkenin lideri olan 94 yaşındaki Mugabe, lideri olduğu Zanu-PF partisinin baskısıyla istifa etmişti.

Ülkenin başındaki generalleri ve eski yönetim kadrolarını iş başına getirmesiyle bilinen Mnangagwa’nın, 30 Temmuz’daki seçimlerle yönetimdeki yerini güçlendirmesi bekleniyor. Mnangagwa’nın en büyük rakibi ise Demokratik Değişim Hareketi’nin (MDC) lideri 40 yaşındaki avukat Nelson Chamisa.

Chamisa, Mnangagwa’yı dolandırıcılıkla suçlasa da, ordu ve medya tarafından desteklenen Devlet Başkanı seçimin galibi olarak görülüyor.

BMI Araştırma Merkezi, Emmerson Mnangagwa’nın seçimlerden sonra büyük olasılıkla gücünü koruyacağını söyleyerek, bu durumun siyasi istikrar ve ekonomik reform dönemini müjdelediği anlamına geldiğini belirtti.

Seçimler öncesinde Merkez tarafından yayınlanan anketin sonuçlarına göre, görev süresi dolan Devlet Başkanı’nın yüzde 40, rakibinin ise yüzde 37 oranında oy alması bekleniyor. 23 adaydan herhangi biri, ilk turda oyların yarısından fazlasını almazsa seçimlerin 2. turu 8 Eylül’de yapılacak.

Devlet Başkanı Mnangagwa, son haftalarda ülkeyi dolaşarak çeşitli mitingler düzenledi. Geçmişe sırtını dönen Mnangagwa, kendini ‘Yeni Zimbabve’nin lideri’ olarak tanıttı. Mnangagwa, yaptığı konuşmalarda, ‘yeni bir demokrasi’ ve ülkenin ekonomisini canlandırmayı sağlayacak milyar dolarlık yatırım vaatlerinde bulundu.

Mnangagwa, Mugabe döneminde yaşanan şiddet ve hilelerin aksine seçimlerin ‘özgür, adil ve şeffaf’ olacağını vurguladı.

Seçim mitingine saldırı

Mnangagwa’nın, ülkenin güneyinde bulunan Bulawayo’da bir stadyumda seçim mitingi yaparken bombalı saldırıya uğraması dışında herhangi bir şiddet olayı yaşanmadı.

Zimbabve Dışişleri Bakanı Sibusiso Moyo birkaç gün önce yaptığı konuşmada, ülkede benzeri görülmemiş bir sükûnetin yaşandığını söyledi.

Buna karşın muhalefet haftalardır seçim hazırlıklarındaki usulsüzlükler hakkında konuşuyor. Seçimlerin ‘taraflı’ olacağını savunan Chamisa, seçim araçlarının uluslararası standartları sistematik olarak ihlal ettiğini ileri sürdü. Buna rağmen seçimleri boykot etmeyeceğini söyleyen Chamisa, kendine güvendiğini vurguladı.

Öte yandan seçim gözlem misyonları, 16 yıldan bu yana ilk kez seçimler hakkında yorum yapmayı reddederken, yalnızca Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, seçmenlerin karşı karşıya kalabileceği ‘tehdit’ ve ‘terör faaliyetleri’ konusunda uyardı.

Zimbabve’de 8 ay önce Mugabe rejimi devrilmiş, bu devrimle birlikte halkın büyük çoğunluğu geleceğe umutla bakmaya başlamıştı. Ancak Kasım ayından bu yana ülkede gözle görülür bir değişim gerçekleşmedi.