Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zimbabve’de binlerce kişiden Mugabe’ye istifa çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Zimbabve’de dün binlerce kişi Cumhurbaşkanı Robert Mugabe’ye istifa çağrısı için sokaklara çıktı. 37 yıllık iktidarından sonra günlerdir ev hapsinde tutulan ve en yakın müttefikleri tarafından yavaş yavaş tek bırakılan Mugabe’ye baskılar daha da artmaya başladı.

Zimbabve’de yapılan en büyük gösterilerden biri

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) göre yapılan gösteriler, ülkenin tam bağımsızlığına kavuştuğu 1980 yılından bu yana Zimbabve’de yapılan en büyük gösterilerden biri. Başkent Harare sokaklarında Mugabe’ye karşıt düzenlenen gösterileri destekleyen ordu, başkanlık sarayına doğru yürüyen binlerce kişiye müdahele etti.

Daha sonrasında halk engellemelere rağmen maskeli ve ağır silahlı binlerce asker karşısında oturarak gösterilerine devam etti.

26 yaşındaki Rothindo Maecere isimli bir kadın, “Bu hiç doğru bir müdahele değil. Askerler başkanlık sarayına gitmemizi engellese de biz burada kalmaya devam edeceğiz” dedi.

Bazı göstericiler ise Mugabe rejimine karşı yapılan askeri müdahele için destek ve övgü dolu sloganlar attı. Askeri müdahaleyi başlatan Genelkurmay Başkanı Constantino Chiwenga’nın posteriyle yürüdü.

Zimbabwe’nin başkenti ve Bulawayo’da düzenlenen gösterilere, bütün siyasi görüşlerden katılım oldu. Hepsi bir kişiye karşı birleşti, o da Mugabe.

Gösteri boyunca halk ellerinde, ‘Mugabe gitmeli’, ‘Mugabe hanedanına hayır’, ‘Huzur içinde yat Mugabe’ pankartları taşıdı.

56 yaşındaki hemşire Lissie Kiefer, “Bu tarihi bir gün. Hayatımda hiçbir zaman bir siyasi buluşmaya katılmamıştım. Ve bu kadar mutlu ve birlik içerisinde olan insanları hiç görmemiştim” dedi.

93 yaşındaki Mugabe’nin ordu ve partisi ZANU-PF üyeleri tarafından görevi bırakması taleplerine direndiği belirtiliyor. Mugabe’nin görevini gönüllü olarak bırakacağına dair hiçbir işaret yok.