Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zimbabve’deki darbe sonrası Mugabe’nin akıbeti belirsiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Zimbabve’nin devrik Devlet Başkanı Robert Mugabe’nin kendisini deviren Ordu Komutanı ile tokalaşırken ve gülerken çekilen fotoğrafları çeşitli soru işaretlerine neden oldu, Orduya karşı direnmesine rağmen 37 yıllık iktidarını darbeyle kaybeden Mugabe’nin akıbeti henüz belirsiz.

Mugabe’nin darbe lideriyle birlikte verdiği görüntüler, Zimbabve’de Mugabe dönemi bitmedi mi? Sorularına neden oldu. Ordu birlikleri, darbe sonrası Devlet Başkanı Robert Mugabe’yi ‘Mavi ev’ olarak bilinen Başkent Harare’deki Başkanlık Sarayı’nda gözaltına alarak ev hapsine almıştı.

Zimbabve medyası ise, Mugabe’nin ordu komutanıyla yaptığı toplantıya ait görüntüler servis ederken, Zimbabve devleti resmi gazetesi Hirald toplantıya dair herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Yerel kaynakların, dün, Reuters’e verdiği bilgiye göre, Mugabe, kendisini deviren darbeye rağmen hala istifa etmeyi reddediyor.

Geçtiğimiz hafta Mugabe’nin görevden aldığı Eski Devlet Başkanı Yardımcısı Emerson Manango’nun muhalefetiyle ülkede başlayan siyasi krizi darbeyle sonlandıran ordu ise, Mugabe’ye yumuşak geçişi kabul etmesi ve ülkeden ayrılması için baskı kuruyor.

Ordu güçleri, Mugabe’yi devirdikten sonra, Emerson Manango’yu geçici Devlet Başkanı olarak atamıştı. Batı ülkeleri tarafından, şiddet uygulaması nedeniyle diktatör olarak tanımlanan Mugabe ise, birçok Zimbabvelinin gözünde hala özgürlük kahramanı olarak görülüyor.