Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ziyad Aytani’nin durumu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Devlet Güvenlik Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz Kasım ayında İsrail’le işbirliği yapmak suçundan gözaltına alınan Lübnanlı tiyatro oyuncusu Ziyad Aytani meselesi, siyasi yaşamın beyninde gizlenen Lübnan’ın hastalıklarını keşfetmek için ‘ideal’ bir meseledir.

Ziyad Aytani, Beyrut’ta köklü ve en büyük Sünni aile olan Aytani ailesine mensuptur. Ziyad’ın suçsuz olduğu ve İç Güvenlik Güçleri’ne bağlı Bilgi Suçlarıyla Mücadele Ofisi sorumlusu Suzan el-Hac’ın Ziyad’a suç uydurduğu ortaya çıktıktan sonra İçişleri Bakanı Nihad Meşnuk, Aytani ailesinin farkına vardı. Suzan el-Hac, Lübnan medyasından Suud kadınına yönelik yeniden kötü yorumlarda bulunuyor. Suzan el-Hac, özetle Suud kadınının sadece normal araç kullanmasının değil, aynı zamanda bomba yüklü araç kullanmasının da normal olduğunu söylüyor.

Suzan el-Hac, şu an soruşturmaya götürüldü. Büyü, büyü yapana döndü. Ziyad Aytani meselesi, Suzan grubuyla Ziyad grubu yani Beşşar, Nasrallah yanlılarıyla Suriye halkının müttefikleri ve Suudi Arabistan’ı sevenler arasında siyasi ve mezhepsel bir çekişmeye dönüştü.

Çekişme alanına Cumhurbaşkanı Mişel Avn da girerek yargının el attığı dosyaların herhangi bir amaç uğruna istismar edilmemesi gerektiğini dile getirdi. Bu, gerçekten doğru bir söz. Keşke bundan önce herkes, Ziyad’ın İsrail ajanlığını kutlama esnasında da bunu ciddiye alsaydı.

Lübnan Güvenlik Servisi, İsrail’in ajanı olduğundan dolayı Aytani’yi gözaltına aldı. Güvenlik Servisi’nin Aytani’ye yönelttiği suçlama ise Mossad’la koordine kurmak ve aydınlar arasında Siyonist düşüncenin propagandasını yapmaktı. Bu, bir söylem değil, resmi bir suçlamadır.

Lübnan İçişleri Bakanı Nihad Meşnuk, “Bütün Lübnanlılar, asil ve Beyrutlu Ziyad Aytani’den özür diliyorlar.” diyerek “Twitter” hesabından yorum yaptı. Avn’a bağlı Lübnan Adalet Bakanı Selim Cerisati ise bunu reddederek şöyle dedi: “Lübnan halkı hiç kimseden özür dileyecek değil.”

Ziyad ya da Suzan’ın suçlu veya suçsuz olup olmadıkları yargıyı ilgilendirdiği varsayılan bir meseledir. Ancak varsayılan başka, meydana gelen ise başka bir meseledir.

Suzan el-Hac’ın Lübnan’da alışıldık suçlamayı yani İsrail’in yararına ajanlık yapma suçlamasını uydurduğu direniş grubu tarafından tespit edildiği zaman önceki suçlama dosyalarının doğruluğu konusunda ortaya yeniden şüphe atılacak, Hizbullah bloğu ve müttefiklerinin düşmanları hakkında bütün dosyaların açılmasının gerekliliği gündeme getirilecektir.

El-Huceyri, el-Esir ve diğer şahsiyetlerin dosyalarının yeniden açılmasından maksat, onlar hakkındaki suçlamaları kaldırmak değildir. Örneğin, el-Esir, hiç şüphesiz radikal bir şahsiyettir. Aksine bu dosyaların açılmasından maksat, siyasi olanı hukuki olandan ayırt etmek içindir.

Ziyad Aytani ve Suzan el-Hac dosyası, bütün Lübnan devleti için ikaz niteliğinde olmalıdır.