Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zuckerberg Avrupa Parlamentosu’nda ifade verecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook kullanıcılarının kişisel bilgilerinin ihlal edilmesi ile ilgili yaşanan veri skandalı sonrası bugün Avrupa Parlamentosu’nda ifade verecek.

Twitter üzerinden bir mesaj yayınlayan AP Başkanı Antonio Tajani, “Facebook CEO’su Zuckerberg Bey ile şahsen konuşarak görüşmeyi internet üzerinden yayınlamayı teklif ettim. Bu talebi kabul ettiğini memnuniyetle belirtmek istiyorum. AB vatandaşları için harika bir haber. AP için gösterdiği saygıdan dolayı kendisine teşekkür ederim” ifadesini kullandı.

Tajani ayrıca görüşmenin bugün TSİ 19:15 ile 20:30 arasında gerçekleşeceğini belirtti.

Avrupa Birliği’nin yasama organlarından birisi olan ve üye devletlerden 751 temsilcinin yer aldığı parlamentonun davetine olumlu yanıt veren Zuckerberg, siyasi grupların temsilcilerinin yanı sıra, hukukçuların ve sivil haklar uzmanlarının karşısına çıkacak.

Görüşmenin olacağı açıklandığında kapalı kapılar ardında gerçekleşeceği belirtilmiş ancak özellikle AB parlamenterleri bu duruma tepki göstermişti.

Facebook geçtiğimiz ay, İngiliz veri şirketi Cambridge Analytica’nın 2.7 milyonu AB’de olmak üzere 87 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini ele geçirdiğini açıklamıştı.

İngiliz şirket, bu bilgileri kullanıcıların rızası olmadan 2016’da İngiltere’deki Brexit kampanyasının yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasında kullanmıştı.